Psychologia

10 powodów dla których pokochanie siebie jest jednym z najważniejszych zadań życiowych

Gościnnie w Sessionbordercontroller.info
Gościnnie w Sessionbordercontroller.info
11 września 2019
fot. iStock/ Jacob Ammentorp Lund
 

90% kobiet, które przychodzi do mojego gabinetu, deprecjonuje siebie i zaniża własne kompetencje, urodę, możliwości i umiejętności.

Z jednej strony na całym świecie krąży o nas, Polkach opinia, że jesteśmy ciekawe, piękne i fascynujące ale my same mamy pełno kompleksów i zahamowań, wstydzimy się swojego ciała, wdzięku, boimy się myśleć o sobie dobrze. Obawiamy się, że pewne siebie staniemy się narcystyczne, zadufane i próżne. Nierzadko wydaje nam się, że kochanie siebie jest niewłaściwe i egocentryczne, bo przecież dziewczyna powinna być skromna, a nie przekonana o własnej wyjątkowości. Takie spostrzeżenia często wynosimy z domu,  bo nasze matki i babcie wychowywano w kulcie pokory, w micie „Matki Polki”. Prawda jest jednak taka, że współczesna Polka, dopiero wtedy, kiedy kocha siebie, spełnia swoje marzenia i jest naprawdę szczęśliwa. Dlatego dla mnie, jako terapeutki, podstawowym celem pracy z każdą osobą, jest przekonanie jej, że warto siebie kochać i zacząć  traktować siebie z należytym szacunkiem, nawet jeśli nikt nas nigdy tego nie nauczył w dzieciństwie. Oto moja lista 10 powodów dla których pokochanie siebie jest jednym z najważniejszych zadań życiowych KAŻDEJ z nas:

Kochasz siebie – wtedy inni cię kochają

Czemu ktoś miałby zainwestować swoje uczucia i pokochać nas, skoro same sobie tego nie umiemy dać? Osoba, która kocha siebie, umie dzielić się swoją miłością, równoważyć dawanie i branie w relacji – czyli sama potrafi i kochać, i przyjmować uczucia od innych ludzi. Jest otwarta. Miłość jej nie przeraża, umie się nią cieszyć, nie jest zazdrosna, zaborcza i zachłanna w uczuciach, bo wie, że cokolwiek by się nie wydarzyło w związku miłosnym, ona jest sama ze sobą w dobrej komitywie. Osoby, które kochają siebie, mają w sobie dużo energii, radości, czym bardzo przyciągają innych. Takie osoby się lubi, podziwia i uważa za atrakcyjne, nawet jeśli nie spełniają ścisłego kanonu piękna, czy nie mają idealnej sylwetki. Często takie dziewczyny są bardzo sexy bez względu na to czy mają size, czy size zero. A ich pewność siebie jest bardzo pociągająca dla innych.

Kochasz siebie – wtedy stawiasz granice i potrafisz siebie chronić

Kobieta, która kocha siebie nie daje sobie wejść na głowę i umie zadbać o własne interesy. W sytuacjach trudnych wie kiedy powiedzieć STOP, kiedy się wycofać. Jest asertywna i nie daje sobą pomiatać. Zna swoje granice, czyli wie kiedy czyjeś zachowanie ją rani i wie, kiedy sama powinna powiedzieć dość. Miłość do siebie wiąże się z daniem sobie prawa do błędu, do własnego zdania, do wycofania się w sytuacji niekomfortowej. Kobiety, które kochają siebie, rzadko pozwalają innym na raniące zachowania, potrafią wychodzić z niezdrowych relacji, kończyć nierokujące związki. Nie uzależniają się od partnera, bo ich pewność siebie nie jest uwarunkowana czyjąś akceptacją.

Kochasz siebie – wtedy jesteś odważniejsza

Dziewczyny kochające siebie nie boją się wyzwań, nie wstydzą się wyciągać ręki po swoje, zawalczyć o siebie. Próbują, mimo widma porażki, że nie wszystko może udać się doskonale. Mają w sobie zgodę na przegraną. Wiedzą, że kiedy coś nie wyjdzie, to nie nastąpi koniec świata – bo przecież zawsze mają siebie, więc mają na kogo liczyć. Umiejętność dodania sobie otuchy pozwala na próbowanie nowych rzeczy i wychodzenia ze strefy komfortu.

Kochasz siebie – wtedy odstraszasz toksycznych ludzi

Kobiety szanujące i kochające siebie działają odstraszająco na toksyczne osoby. Toksyczni ludzie czują miętę do osób słabych, nie wierzących w siebie, takich, którymi można manipulować. Chcą się otaczać tymi, którzy siebie nie lubią, bo one szybciej się podporządkowują i zachowują tak, jak toksyczny człowiek tego chce. Często kiedy kobiety opowiadają o toksycznych związkach można zauważyć, że ta toksyczność w relacji jest odzwierciedleniem tego, jak kobieta sama siebie traktuje. Sprawdza się zasada – im gorsze jesteśmy dla siebie, tym mniej szlachetne osoby kręcą się wokół nas…

Kochasz siebie – wtedy jesteś szczęśliwsza

Tak po prostu. Szczęśliwa, spełniona i zadowolona. Umiejąca dostrzegać drobiazgi, bez zamartwiania się. Kochające siebie kobiety często rozprawiają o wewnętrznej zgodzie, jaką mają wobec świata i swojego losu. To jest piękne!

Kochasz siebie – wtedy możesz się rozwijać

Osoby, które mają wobec siebie dużo miłości, z łatwością wyznaczają sobie kolejne cele, nie sabotują swoich planów. Nie reagują strachem, niepewnością i dystansem na nowe wyzwania. Ich głos wewnętrzny jest wspierający, nie jest zaś pełen krytycyzmu i oceniania, że na pewno się nie uda, że nie warto, że jest się zbyt beznadziejnym, by podołać jakiemuś zadaniu. W przypadku braku miłości do siebie, nasz krytyk wewnętrzny daje nam prawdziwy wycisk- słyszymy go ilekroć chcemy zrobić coś nowego, innego. To nasz wewnętrzny głos (myśli, wyobrażenia, osądy), który sprawia, że zamiast żyć pełną piersią, kulimy się w sobie.

Kochasz siebie – wtedy szybciej wstajesz po porażkach

Porażki są nieodłącznym elementem życia. Osoba, która kocha siebie potrafi jednak przekuwać porażki w cenne lekcje dla siebie. Nie żyje przeszłością i nie rozpamiętuje tego, co mogła zrobić inaczej, nie myśli o sobie, że była beznadziejna w danej sytuacji. Nie biczuje się za błędy które popełniła, idzie dalej. Lepiej radzi sobie z krytyką i hejtem, bo zna swoją wartość. Jest po prostu silna.

Kochasz siebie – wtedy potrafisz przebaczać i nie żywić urazy

Kiedy nienawidzimy siebie, trudno nam patrzyć życzliwie na innych ludzi, długo żywimy urazę, gdy ktoś nas zrani. Osoby nie lubiące siebie,  wszystko odbierają jako atak, szykanę i negatywną ocenę. Jako że zwykle nie są asertywne, mogą zachowywać się tak, jakby chciały uniknąć konfrontacji, czyli nie odbierać telefonu, znikać, obrażać się do żywego. Skoro trudno im otworzyć się na innych, to trudno im też uwierzyć w to, że czasem ludzie ranią nas nie z premedytacją, ale z niewiedzy, niechcący. Potem chcą naprawić… ale naprawić im trudno, bo ciężko jej zauufać. Skoro siebie nie ceni, jest pewna, że inni też jej nie cenią i chcą wykorzystać.

Kochasz siebie – wtedy możesz ze sobą wytrzymać i na siebie liczyć

Ola ma 30 lat. Od 30 lat próbuje ze sobą wytrzymać. Jak dobrze pójdzie to przed nią kolejne 30 lat życia albo i dwa razy tyle – w jednej skórze, w tym samym ciele. To długo. Na tyle długo, że warto mimo zastrzeżeń polubić się ze sobą i stworzyć dobry związek.

Nikim innym już nie będziemy, niczyje życie nie będzie nam dane, tylko (lub aż!) to, które mamy. Tu i teraz. Czasami kobiety traktują siebie jak popychadło, nie mogąc wytrzymać -okaleczają siebie, krzywdzą. Nie chcą o siebie dbać, tak jakby chciały rzucić się na siebie z pięściami. A przecież, nawet jeśli daleko nam do ideału, to jest nasze kochane ciało, nasze kochane JA. Scheda po przodkach, dziadkach, prababciach. Cud życia rozgrywa się każdego dnia w naszym ciele, a my jesteśmy szczęściarzami, że możemy czytać ten tekst i być tu i teraz. Zobacz jak niesprawiedliwa jesteś dla siebie gdy nie doceniasz, odrzucasz i krytykujesz ten cud!

Kochasz siebie – wtedy podejmujesz lepsze decyzje, jesteś dojrzalsza.

Kochanie siebie to proces, który wymaga od nas dojrzałości. Nie należy mylić go z samouwielbieniem i narcystycznym zachwytem nad sobą, który wynika z tego, że czujemy się lepsi od innych. Osoba kochająca siebie w sposób dorosły nie rywalizuje zaciekle z ludźmi tylko, chcąc się udoskonalić, porównuje siebie do własnych osiągnięć z przeszłości. Taka perspektywa pozwala na podejmowanie bardziej przemyślanych, rozsądnych decyzji!


Katarzyna Kucewicz, psycholog, psychoterapeuta. Prowadzi Ośrodek Psychoterapii i Coachingu INNER GARDEN w Warszawie.  Zajmuje się prowadzeniem psychoterapii indywidualnej oraz par.

Kasia Kucewicz / Fot. Archiwum prywatne

WEŹ UDZIAŁ W NASZEJ AKCJI #MIESIĄC BEZ KOMPLEKSÓW


Psychologia

Co mają ze sobą wspólnego zdrowie, szczęście, sukces i jedzenie? Całkiem sporo! Akcja #Oh!Szkoło, zadanie #4

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
11 września 2019
Fot. iStock
 

Ile razy powtarzaliście dziecku: jesteś tym, co jesz? Sporo i bardzo dobrze, ale dziś nie będziemy rozmyślać nad szkolną śniadaniówką czy automatem z batonami. Choć to bardzo ważne elementy wciąż zapominamy o tym, że ta śniadaniówka to tylko jeden element układanki. Nasz mózg karmimy nie tylko w szkole.

Istnieją dziesiątki badań, które mówią, że to, czym karmisz swoje ciało, wpływa także na funkcje mózgu. Odpowiednie żywienie pomaga w nauce, w koncentracji, w osiąganiu lepszych wyników, ale przede wszystkim to ważny element zwykłego, dobrego życia. Pełnego energii i siły, żeby robić wszystko to, na co mamy ochotę!

To właśnie dlatego tak ważne jest, by kształtować w dzieciach jak najlepsze nawyki żywieniowe, podsuwać im zdrowe przekąski zamiast „piątaka” na drożdżówkę. Kilka godzin nauki, siedzenia w ławce, to ogromny wysiłek dla ich umysłu, czym go więc najlepiej karmić?

Co powinna zawierać zdrowa dieta? A co z popularnymi witaminkami? To nie takie oczywiste! Specjalnie dla was krótka ściągawka!

Tłuste ryby, nasiona i orzechy

Czyli tłuszcze omega-3. Są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania mózgu każdego człowieka. Warto o nich pamiętać. Zbyt często wkładamy je do jednego worka z napisem „tłuszcz jest zły”. Błąd. Tłuszcze są bardzo ważne. Wybierajcie te zdrowe. A może kanapka z awokado?

Tłuszcze omega-3 znajdują się również w olejach roślinnych – wypróbuj olej lniany lub sojowy. A może wolisz postawić na ziarno siemienia lnianego lub pestki dyni?

Jagody i inne owoce

Naukowcy już dawno postawili szóstkę owocom jagodowym. Spożywanie dużej ilości jagód, truskawek i innych „jagodowych” owoców bardzo pozytywnie wpływa na nasze zdrowie. A jak zdobyć je jesienią? Z pomocą przychodzą przetwory i mrożonki. Z pomocą blendera ukręcicie pyszny, zdrowy koktajl do drugiego śniadania.

Czekolada… tylko ciemna

Nie trzeba ciągle się umartwiać i zajadać sałatą. Nawet ciemna czekolada o wysokiej zawartości kakao ma tajemną moc. Taka czekolada pomaga się zrelaksować. Ma jeszcze jedną właściwość – to dobry, ratunkowy zastrzyk energii.

Pomidory, brokuły, szpinak

Te warzywa wyjątkowo dobrze wpływają na nasze zdolności poznawcze i koncentrację. W dodatku genialnie pasują do kanapek i sałatek.

Całe ziarna

Im ich więcej, tym dłużej mamy supermoc.  Postawcie na pyszne pieczywo z pełnego przemiału, zamiast bladej buły. 😉 Cała magia skrywa się w indeksie glikemicznym tych produktów, trawią się powoli, dostarczając przez długi czas energię.

Pomagają również utrzymać cholesterol w ryzach.

Witaminki i suplementy – dobry czy zły pomysł?

Tu znów zachodzimy w głowę, czy warto podrasować dietę dziecka dodatkową suplementacją, zwłaszcza, gdy z witryn aptek atakują nas wesołe, kolorowe plakaty, a pediatra ochoczo kiwa głową. Cóż, jeśli lekarz nie zalecił obowiązkowej suplementacji, decyzja jest w stu procentach zależna od was, od waszej intuicji. Faktycznie w miesiącach ograniczonego dostępu do świeżych warzyw i owoców warto nieco się podratować, ale… z głową. Doskonale wiecie, że „syntetyczne” nigdy nie zadziała tak dobrze, jak naturalne. Może lepiej zacząć od

Z pewnością bardziej ucieszą brzuch i pomogą uzupełnić sezonowe niedobory.

Gotowi na nowe zadanie? Znajdziecie je poniżej.

Żeby było przyjemniej, dla laureatów naszej akcji, dzięki uprzejmości sponsorów mamy wspaniałe nagrody!​

Dodaj swój komentarz i weź udział w zabawie z nagrodami!

Będziemy podpowiadać wam kochani rodzice, jak to robić. Będziemy pisać m.in. o tym, z czym dzieci mają problemy, jak ważne jest, by zwracać uwagę na ich talenty, rozwój, by ich słuchać, by nie naciskać, by dbać o ich naukę, rozwój, ale i odpoczynek, relaks, zabawę, bezpieczeństwo. Będziemy Was wspierać, byście potrafili w odpowiednim momencie puścić swoje dzieci ciut dalej. Posmakować samodzielności, znaleźć swoją dróżkę.

Od samego początku rodzicielstwa, to najtrudniejsze zadanie:
wspierać – nie wyręczać,
pokazywać możliwości – a nie decydować o wszystkim,
dodawać skrzydeł – nie być przeszkodą.
pozwalać dzieciom, by szły własną, najlepszą dla nich drogą.

Akcja „Oh!Szkoło”

Wszystkim rodzicom – tych małych i tych większych dzieci, dedykujemy naszą nową akcję „Oh!Szkoło”.  Chcielibyśmy pomóc wam jak najlepiej przeżyć wrzesień, początek roku szkolnego, kiedy odnosimy wrażenie, że żyjemy w chaosie zmiany planów, lekcji, nauczycieli, czasami szkół, dostosowywania zajęć pozaszkolnych do rytmu tygodnia… Eh dużo jest tego do ogarnięcia. Ale nie martwcie się – jesteśmy z wami, będziemy was wspierać psychologicznie i życiowo – w końcu same jesteśmy rodzicami i wiemy, z czym za chwilę przyjdzie się nam mierzyć.

Chcesz wziąć udział w naszej akcji? Nic prostszego – pod każdym z artykułów dedykowanych naszej akcji znajdziesz pewne zadanie do wykonania. W komentarzu napisz, jak sobie z nim poradziłeś, co zrobiłeś, pomyślałeś, poczułeś. Żeby wam umilić szkolny czas przetrwania, w naszej akcji mamy dla was cud miód nagrody!

Dwa razy w tygodniu będziemy publikować wpis w ramach naszej akcji, a w nim mini wyzwanie, by chociaż trochę polubić się ze szkołą! Bądźcie z nami – wspaniałe nagrody czekają!

#Zadanie 4

Dzisiejsze zadanie będzie bardzo przyjemne i proste. Choć nie samą śniadaniówką żywienie stoi, mamy dla was zadanie idealne do zamknięcia w pudełku! Każdy z nas wie, jak na relacje wpływają wspólne posiłki, jak na zdrowie wpływa dobra, zbilansowana dieta i jak na uśmiech wpływa zainteresowanie bliskiej osoby. Przygotujcie dla swoich dzieci zdrowe drugie śniadanie – takie, które lubią i… dodajcie do ich śniadaniówki coś ekstra – np. rysunek na serwetce lub mały liścik. 🙂 W komentarzu do tego artykułu napiszcie, co przygotowaliście!

Nagrody:

1 x zestaw rodzinny składający się z:

 • (1 szt.)
 • (2 szt.),
 • (1 szt.)
 • (1 szt.)

1 x zestaw składający się z:

 • (1 szt.),
 • (1 szt.),
 • (1 szt.)
 • (1 szt.)

1 x zestaw składający się z:

 • (1 szt.),
 • (1 szt.),
 • (1 szt.)

2 x zestaw składający się z:

 • (2 szt.)

Toniki oraz suplementy w tabletkach Floradix to naturalne źródło witamin i mikroelementów zawartych w wyciągach z warzyw, owoców i ziół dla całej rodziny.
wspiera prawidłowy rozwój dziecka.
 wspomaga układ odpornościowy.
uzupełnia niedobór żelaza.
wpływa pozytywnie na gęstość kości i dobrą
kondycję zębów.


 

3 x zestaw preparatów Pipi Nitolic®  składający się z:

 • Pipi Nitolic® 50 ml
 • Pipi Nitolic® prevent 75ml

, wyrób medyczny

Gwarantuje 100% skuteczność po jednym zabiegu, bez konieczności powtarzania kuracji po 7-10 dniach.

Zalety preparatu:

– likwiduje aktywne stadia rozwojowe wszy

– likwiduje jaja wszy (gnidy)

– jest bezpieczny, nie zawiera środków owadobójczych

– umożliwia eliminację wszy i gnid z otoczenia osoby zarażonej

– wygodny w aplikacji

– wydajny ( poj. 50 ml wystarcza dla 1 osoby o włosach długich lub 2 osób o włosach średnich)

wyrób medyczny, wygodny w użyciu spray do codziennej

Zalety preparatu:

–  nie tłuści włosów i nie pozostawia plam

–  zawiera składniki pochodzenia naturalnego

– chroni do umycia włosów

– ma przyjemny zapach

– wydajny (opakowanie 75 ml wystarcza na 60 dni)


3 x materac – do wyboru przez zwycięzcę jeden z dwóch prezentowanych modeli i rozmiarów:

Materac LIO (wymiary do wyboru: 60×120 cm, 70×140 cm, 80×160 cm)

Piankowo – lateksowy materac dziecięcy o perforowanej powierzchni. Zapewnia stabilne wsparcie ciała dziecka oraz odpowiednią wentylację. W materacyku zastosowano innowacyjny lateks Ocean Blue – sprężysty, niezwykle trwały i antybakteryjny materiał o właściwościach termoregulacyjnych. Żelowe kapsułki zatopione w jego wnętrzu pochłaniają wydzielane przez ciało dziecka ciepło, redukując ilość wilgoci przedostającej się w głąb materaca. Opcja ta doskonale sprawdza się, kiedy Twoje dziecko gorączkuje. Ocean Blue przechwytuje nadmiar nagromadzonej temperatury i uwalnia ją, dzięki czemu maleństwo nie przegrzewa się.

Dostępny

lub

(wymiary do wyboru: 80×200 cm, 90×200 cm)*

Materac piankowy o średniej twardości dedykowany dla starszych dzieci i młodzieży. To trwały i bardzo plastyczny model, w którego składzie znajdziemy olejek Neroli pozyskiwany z kwiatów gorzkiej pomarańczy.  Ma on kojący wpływ na układ nerwowy. Ponadto działa uspokajająco, łagodzi bezsenności i wspiera efektywny sen. Materac doskonale dopasowuje się do kształtów ciała dziecka przy każdym jego ruchu.

Do wyboru pokrowiec (dwukolorowy) lubGwarancja 4 lata.

*Cena detaliczna: – 80×200 cm – 965 PLN; – 90×200 cm – 1076 PLN.  Na podstawie art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2012 r., poz. 361 z późn. zm.) wydanie nagród, o których mowa w ust.1 powyżej, podlega opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Sponsor dodatkowo przyznaje laureatowi nagrodę finansową w wysokości odpowiadającej wysokości należnego podatku od wygranej oraz w imieniu laureata ureguluje zaliczkę na podatek dochodowy z tytułu wygranej. Warunkiem wydania nagrody jest uregulowanie zaliczki na podatek dochodowy.


2 x

2 x 

są wykonane z wysokiej jakości materiałów, zapewniając solidne wsparcie każdego dnia szkoły. Praktyczne rozwiązania oraz ergonomiczna konstrukcja sprawiają, że jest to doskonały wybór dla uczniów klas początkowego nauczania.

 • Lekki i wygodny plecak
 • Pasy stabilizujące
 • Pojemny i dobrze zorganizowany
 • Dziecko widoczne na drodze

 

 

2 x zestaw nagród składający się z:

 • 2 szt. leżaków
 • rodzinnego zestawu bajecznych skarpet (dla niej, dla niego i dla dziecka)

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Cudowny zestaw do chilloutowania po szkole 🙂

Fundacja Orange od 14 lat zajmuje się edukacją cyfrową dzieci i młodzieży. W ponad 1000 szkół w całej Polsce prowadzi zajęcia, które pomagają korzystać z sieci mądrze, bezpiecznie i kreatywnie.

Akcja trwa od 02.09.2019 do 31.09.2019 roku. Wyniki zostaną opublikowane na stronie Sessionbordercontroller.info do dnia 10.10.2019 roku

Regulamin akcji dostępny jest tutaj.

 


Psychologia

15 drobnych rzeczy, które możesz dla siebie zrobić, by poprawić sobie nastrój

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
11 września 2019
Fot. iStock / stock_colors

Czasem po prostu jest ci ciężko. Może nawet nie potrafisz określić, co konkretnie wpływa na obniżenie twojego nastroju. Wiesz jedno – chciałabyś mieć chwilę spokoju, moment dla siebie, odpocząć od innych. Tymczasem, zamiast powiedzieć niektórym osobom: „stop, teraz nie mogę z tobą rozmawiać, nie mogę się spotkać, nie mogę ci teraz pomóc”. Najpierw musisz pomóc sobie. Wiesz, co konkretnie możesz dla siebie zrobić, by poczuć się lepiej?

20 drobnych rzeczy, które możesz dla siebie zrobić, by poprawić sobie nastrój

1. Po prostu wstań

Od biurka, z łóżka… Wstań i wyjdź na zewnątrz. Zmień otoczenie, odetchnij świeżym powietrzem.

2. Przywołaj miłe wspomnienie

Jeśli dotyczy ono jakiejś osoby – skontaktuj się z nią, jeśli miejsca, zastanów się kiedy mogłabyś tam wrócić.

3. Omijaj toksyczne osoby

Staraj się nie mieć dziś kontaktu z tymi, którzy sprawiają, że się źle czujesz.

4. Odłóż telefon

Nie patrz się bezsensownie w jego ekran, nie przeglądaj portali społecznościowych. To strata czasu.

5. Połóż się wcześniej spać

Zaplanuj, że dziś pójdziesz do łóżka nieco wcześniej. Poczytasz do poduszki, posłuchasz relaksującej muzyki. Ta myśl cię ukoi.

6. Jeśli możesz, weź prysznic

Fizycznie poczujesz się lepiej, a to wpłynie również na twój nastrój.

7. Wypij filiżankę ulubionego napoju

Lub szklankę wody, jeśli tylko czujesz, że tego potrzebujesz.

8. Podejmij jakąś decyzję

Odzyskasz poczucie sprawczości i wewnętrznej siły. Jest ci to teraz bardzo potrzebne.

9. Zjedz zdrowy i smaczny posiłek

W ten sposób podarujesz sobie coś wartościowego.

10. Zrób porządek w swojej przestrzeni

Niezależnie od tego, czy oznacza to wyczyszczenie listy kontaktów w telefonie, czy posprzątanie twojego miejsca pracy lub odpoczynku.

11. Odrzuć to, co cię dołuje

Nie myśl, nie analizuje, nie zamartwiaj się. Przez chwilę bądz jak Scarlett O’hara.

12. Zaplanuj coś, co sprawi ci radość

Kino wieczorem, spotkanie z bliską osobą, wakacje w przyszłym roku?…

13. Daj sobie prawo, by pobyć ze sobą „sam na sam”

Czasem tego potrzebujemy. Wytłumacz dzieciom, ukochanemu, mamie, że tego właśnie potrzebujesz. Nie miej wyrzutów sumienia.

14. Powiedz to, co myślisz

Nie udawaj, że wszystko jest „OK”. Nie musisz być zawsze w najwyższej formie.

15. Jeśli możesz, skończ wcześniej pracę

Zapewne nie robisz tego często, a w twoim stanie i tak nie jesteś efektywna.


Zobacz także

Jak rozpoznać toksyczną przyjaciółkę? Niektóre potrafią maskować się latami

Karma wraca. To co dajesz, to też do ciebie przyjdzie. 12 praw Karmy, które warto wcielić w życie

Karma wraca. To co dajesz, to też do ciebie przyjdzie. 12 praw Karmy, które warto wcielić w życie

Do wszystkich kobiet, które zalewają się łzami: jeszcze będziecie wdzięczne, że odszedł