Macierzyństwo

Szkodliwe treści – jak dużo wiesz o tym, co twoje dziecko robi „w sieci”? [QUIZ]

Bezpiecznie Tu i Tam
Bezpiecznie Tu i Tam
14 czerwca 2016
Fot. iStock / sturti
 

Rozwiąż quiz i sprawdź, co wiesz o szkodliwych dla dzieci treściach w internecie. Sprawdź, czy interenet jest dla was naprawdę bezpieczny.


Szkodliwe treści? A co to takiego?

Zaliczamy do nich:
– filmy,
– zdjęcia,
– informacje zawierające elementy szkodliwe dla rozwoju psychicznego i emocjonalnego młodego człowieka
– materiały pornograficzne,
– obrazy i filmy prezentujące przemoc i okrucieństwo,
– treści ksenofobiczne i rasistowskie,
– treści promujące zachowania autodestrukcyjne, takie jak: anoreksja, samookaleczenia

Uważajmy na wrażliwość naszych dzieci. To co dla nas jest „niewłaściwe” i wydaje się być pewna oczywistością, może mieć silny wpływ na zainteresowania i postawę dziecka, które dopiero określa swoją własną tożsamośc.

Szkodliwe treści w świecie wirtualnym mają wpływ na przekonania, postawy i zachowanie dziecka! Przeczytaj więcej na ten temat → Czym są szkodliwe treści w internecie?

Fot. Materiały prasowe

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego, jak pomóc dzieciom unikać szkodliwych treści w internecie, skorzystaj z bezpłatnego kursu internetowego dla rodziców Bezpiecznie Tu i Tam, który przygotowała Fundacja Orange. Kurs dostępny jest pod adresem: 


Macierzyństwo

Czy wiesz, które działania stają się cyberprzemocą i jakie niosą ze sobą skutki? Fakty i mity dotyczące tego zjawiska

Bezpiecznie Tu i Tam
Bezpiecznie Tu i Tam
21 czerwca 2016
cyyberprzemoc
Fot. Pixabay / DariuszSankowski /
 

Cyberprzemoc to zjawisko, które przybiera na sile od kilku lat. Każdy, kto uczestniczy w życiu portali społecznościowych, różnych forów lub grup zainteresowań, może zetknąć się z przemocą w internecie. Cyberprzemoc można zdefiniować jako szeroko pojętą przemoc z użyciem technologii informacyjnych i komunikacyjnych. Jest to zjawisko bardzo niebezpieczne, którego nie można w żaden sposób ignorować.

Przemoc, którą spotykają internauci w wirtualnej przestrzeni co prawda nie zadaje cielesnego bólu, ale jej konsekwencje bywają równie poważne, jak przemocy fizycznej. Mówiąc o formach cyberprzemocy, warto wiedzieć również kogo może ona dotknąć, ponieważ zagrożone są również dzieci, będące częstymi użytkowników internetu.

Cyberprzemoc, to nie tylko anonimowe obelgi i agresywne komentarze

Krzywdzące działania ze strony rówieśników nie zamykają się  jedynie w formie agresji werbalnej. Dziecko może spotkać się z różnymi formami cyberprzemocy, takimi jak:

 • publikowanie ośmieszających filmów lub zdjęć, dotyczących zarówno dziecka jak i jego rówieśników,
 • seksting, czyli zjawisko dobrowolnego przesyłania zdjęć do danej osoby, które następnie z różnych powodów trafiają do portali społecznościowych lub innych stron w internecie, często bez wiedzy pokrzywdzonej
 • publikowanie wulgarnych, prześmiewczych komentarzy i wpisów, kierowanych do dziecka, a także w stronę jego rówieśników,
 • włamania na konta serwisów społecznościowych,
 • nękanie telefonami i SMS-ami,
 • podszywanie się pod osobę nękanego dziecka,
 • wykluczanie ze społeczności internetowych,
 • tworzenie obrażających stron internetowych lub blogów

Poza tym, internauci mogą spotykać się z wyzywaniem, poniżaniem, ośmieszaniem, upokarzaniem, straszeniem i szantażowaniem, co negatywnie odbija się na dojrzewającej psychice dziecka.

Przemoc w internecie dotyczy tylko zbuntowanej młodzieży

To zupełna nieprawda. Już coraz młodsi internauci, nawet dzieci nawet w szkole podstawowej posiadają telefony, dostęp do internetu a czasem i własne konta na portalach społecznościowych. Bez problemu mogą zrobić komuś zdjęcie bez jego wiedzy i jako żart lub w chwili złości wrzucić z niemiłym komentarzem na profil. Często tak się dzieje, że dorastające dzieci robią coś nierozważnie, pod wpływem impulsu nie przewidując konsekwencji. A dojrzewający, często rywalizujący ze sobą nastolatkowie w pewnych przypadkach robią zdjęcia, kręcą filmiki lub wysyłają obraźliwe wiadomości z pełną premedytacją, aby ofiarę skrzywdzić.

Cyberprzemoc nie sprawia bólu

Owszem, przemoc zaznana w internecie nie sprawia fizycznego bólu, ale może wpływać negatywnie na psychiczną równowagę dziecka. Dziecko, które doświadcza cyberprzemocy, może stać się apatyczne, niechętne do codziennego funkcjonowania. Opuszcza się w nauce, może sprawiać kłopoty swoim  zachowaniem, gdy nie potrafi sam sobie poradzić z działaniami agresorów. Objawami które mogą świadczyć o tym ze dziecko jest ofiarą cyberprzemocy, bywa zamykanie się w sobie i wycofanie z relacji z rodziną, bliskimi i rówieśnikami. Najgorszymi znanymi konsekwencjami cyberprzemocy, nagłaśnianymi przez media, są samobójstwa popełniane przez ofiary, które nie udźwignęły psychicznie ciężaru prześladowań.

Wystarczy wyłączyć komputer i można uciec od problemu

Specyfika przemocy w internecie polega na tym, że jej efekty trafiają do olbrzymiej grupy odbiorców w czasie rzeczywistym. Dowód tej krzywdy trwa w postaci powielanego komentarza, kopiowanego zdjęcia, nieprawdziwych danych umieszczanych na nieprawdziwym profilu. Nie zawsze łatwo zapanować nad krzywdzącą informacją raz umieszczoną w sieci, ale odwracanie głowy od istniejącego problemu, również nie rozwiązuje sprawy. Niestety, kompromitujące zdjęcia, filmy czy informacje same nie znikają z przestrzeni wirtualnej, a ich usunięcie jest często bardzo trudne. Poza tym, ofiara cyberprzemocy jest narażona na atak poza internetem, ze strony osób mających styczność z kompromitującymi ją informacjami.

Ofiary nie mają możliwości skutecznej obrony 

To również nie jest prawdą. Jeśli dziecko ma  dobry kontakt z rodzicami i zdecyduje się opowiedzieć samo o swoich kłopotach odpowiednio wcześniej, można przeciwdziałać skutkom krzywdzących dziecko zachowań w internecie. Najlepiej działać tak szybko jak to możliwe:

 • Zabezpiecz dowody cyberprzemocy – zrób printscreen ekranu ze śladami cyberprzemocy, zachowaj kopie maili, zapisy rozmów, SMS-y, MMS-y itp.
 • Zwróć się do administratora serwisu z żądaniem usunięcia przemocowych materiałów, blokady konta sprawcy lub profilu, na którym znajdują się niewłaściwe treści – użyj formularza zgłoszenia nadużycia lub formularza kontaktowego.
 • Jeżeli to możliwe, porozmawiaj ze sprawcą lub jego rodzicami – żądaj zaprzestania przemocy i usunięcia jej śladów z sieci.
 • Poinformuj szkołę dziecka i razem podejmijcie działania, które ograniczą negatywne konsekwencje zdarzenia i pomogą zapobiec takim aktom w przyszłości.
 • W razie popełnienia przestępstwa przeciwko dziecku poinformuj policję.
 • Jeśli masz pytania – zadzwoń 800 100 100 – telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawie bezpieczeństwa dzieci.

Sprawcy cyberprzemocy pozostają bezkarni

Pozorna anonimowość w sieci wpływa na to, że sprawcy cyberprzemocy czują się bezkarni. Jednak to tylko pozory, bo niełatwo być anonimowym w sieci. Osoba pełnoletnia, stosująca także w wersji elektronicznej groźby karalne, uporczywe nękanie, zniesławienie, zniewagę lub popełnia przestępstwa przeciwko ochronie informacji, podlega karze. W sytuacji naruszenia regulaminu danego portalu, można zablokować użytkownika, oraz usuwać np. wpisy obrażające daną osobę. Poza tym pokrzywdzony może żądać przeprosin lub zadośćuczynienia, lub nawet wkroczyć na drogę sądową.

Jeśli chcesz aby Twoje dziecko w sieci było bardziej bezpieczne, wejdź na stronę z poradami  , sprawdź swoją wiedzę, skorzystaj ze wskazówek przygotowanych dla rodziców i opiekunów przez Fundację Orange na specjalnej platformie e-learningowej.


Macierzyństwo

5 rzeczy, które należy wiedzieć o portalach społecznościowych

Bezpiecznie Tu i Tam
Bezpiecznie Tu i Tam
12 czerwca 2016
portale
Fot. Pixabay / villapablo /

Popularność różnych portali społecznościowych coraz bardziej rośnie, także wśród coraz młodszych użytkowników internetu. Najbardziej znane portale –Facebook, Instagram, Ask.fm,  cały czas powieszają liczbę zarejestrowanych członków. Powstają także kolejne portale, z powodzeniem łączące internautów wokół wspólnej idei.

Zanim twoje dziecko stanie się członkiem wirtualnej społeczności, powinno poznać zasady obowiązujące na interesującym go portalu. Regulaminy określające zasady korzystania z poszczególnych portali, dokładnie wskazują kto może korzystać z serwisu i wirtualnych funkcji, które oferuje.

Zanim dziecko dołączy do serwisu społecznościowego, porozmawiaj z nim o zasadach korzystania z serwisów społecznościowych

1. Granica wieku określa, kto może założyć konto

Coraz młodsze dzieci wiedzą, czym jest internet i w jaki sposób można  z niego korzystać. Za pozwoleniem rodziców grają w gry używają aplikacji, oglądają filmy. Dzieci w wieku szkoły podstawowej zaczynają interesować się innymi aktywnościami w sieci, takimi jak media społecznościowe. Często zdarza się, że sami rodzice godzą się na zakładanie dzieciom kont w najpopularniejszych serwisach społecznościowych jednak jest to bardzo zły trend. Tworzone są również konta dla maluchów, które z pewnością nie są w stanie samodzielnie dokonać rejestracji własnego profilu. W tym przypadku rodzice ponoszą odpowiedzialność za funkcjonowanie konta niezgodnego z zasadami a przede wszystkim  podejmują działania, które mogą negatywnie  wpłynąć na przyszłość dziecka. Podczas rejestracji w każdym serwisie wymagane jest zapoznanie się z regulaminem, co należy zrobić, ze względu na ważne informacje, jakie są w nim zawarte. Dla własnego bezpieczeństwa nastolatek powinien poruszać się zgodnie z zasadami panującymi w sieci społecznościowej.

Własne profile na portalach mogą zakładać osoby, które ukończyły 13 r.ż. To ważne, ponieważ portale społecznościowe mogą nieść ze sobą zagrożenia, których dziecko być nie świadome. Dziecko poprzez swoje konto może mieć dostęp do różnych reklam, zdjęć czy filmików, z którymi absolutnie nie powinno mieć jakiejkolwiek styczności. W takim przypadku obcowanie z treściami zarezerwowanych dla osób dorosłych jest kwestią kliknięcia w link i potwierdzenia wieku bez konieczności legitymowania się dowodem osobistym. Ponadto dziecko może zamieścić w sieci informacje i zdjęcia, które nigdy nie powinny być opublikowane i dostępne osobom postronnym. Dodatkowo, internet nigdy nie zapomina i raz wrzucone zdjęcia mogą być bardzo krępujące i wstydliwe w przyszłości kiedy  internauta  np będzie poszukiwał pracy. Należy ustrzec dziecko przed konsekwencjami takich działań.

2. Profile nie zapewniają całkowitego bezpieczeństwa pozostawionych w nich danych

Wiele zależy tu od polityki prywatności, jaką właściciel konta zastosuje wobec swojego profilu. Widoczność różnych danych, informacji czy postów, zależna jest od tego, w jaki sposób użytkownik je zabezpieczy przed niepowołanymi osobami. Pozostawiając informacje na własny temat bez ochrony może skutkować dostępem do prywatnych treści przez  nieodpowiednie osoby, przejęciem go ze wszystkimi informacjami przez osoby o nieuczciwych intencjach. Należy ustalić dla profilu hasło, składające się z co najmniej wielu znaków, wykorzystujące wielkie i małe litery. Na wirtualnej poczcie, innych stronach i forach korzystaj z różnych haseł, których nikomu nie udostępniajcie. Wylogowuj się z kont na portalach, szczególnie jeśli z komputera korzystasz wspólnie z innymi osobami.

Większość serwisów posiada odpowiednie zabezpieczenia, ale należy wiedzieć, że cyberprzestępcy każde z nich mogą obejść. Podobnie rzecz wygląda z postami lub zdjęciami, które warto udostępniać tylko znajomym lub określonym osobom wybranym z listy. Informacje o statusie publicznym będą widoczne dla każdego, nawet przypadkowej, nieznanej osoby. Warto dbać o prywatność w sieci.

3. Kradzież tożsamości naraża na starty finansowe

To niewątpliwie jedno z największych zagrożeń w internecie wynikających z włamania się na konto i kradzieży twoich danych osobowych. To grozi użyciem twojego numeru karty, np. do  zakupu na stronie sklepu internetowego, wyłudzenia kredytu lub pożyczki.

4. Informacje o statusie materialnym, miejscu zamieszkania czy planach podróży nie powinny być udostępniane

Uczul dziecko, by nie dzieliło się informacjami o posiadanych dobrach ani adresem zamieszkania. Korzystaj z funkcji geolokalizacji z ostrożnością i rozwagą, ponieważ każdy będzie mógł dowiedzieć się, gdzie ty czy dziecko przebywacie w danej chwili. Okazja czyni złodzieja, więc wystarczy poinformować, o planach kilkudniowej wycieczki a przestępca może zainteresować się chwilowo opuszczonym dobytkiem.

5. Szanujmy się w internecie, po drugiej stronie ekranu jest żywy człowiek

Wytłumacz dziecku, że trudno być anonimowym w sieci, i należy brać odpowiedzialność za treści publikowane i udostępniane na portalach. Nikt nie chce być krzywdzony i obrażany. Złośliwy komentarz może skutkować wielkim nieszczęściem adresata, takim jak   ból, poczucie upokorzenia, wstydu które w przypadku młodych o słabszej psychice mogę prowadzić nawet do samobójstwa.

Ucz dziecko odpowiedzialnego uczestnictwa w portalach społecznościowych i chroń je przed popełnianiem błędów w świecie wirtualnym.

Jeśli chcesz wiedzieć jeszcze więcej, wejdź na stronę kursu internetowego  , sprawdź swoją wiedzę, skorzystaj z  porad przygotowanych dla rodziców i opiekunów przez Fundację Orange na specjalnej platformie e-learningowej.


пренатальный скрининг

сопровождение беременности

клиника суррогатного материнства