Książki Kultura Starsze dziecko

„Chcę być kimś! Czyli jak osiągać cele w czasach, gdy wszyscy dookoła mają wywalone”. Jedyna seria polskich książek dla młodzieży z zakresu rozwoju osobistego

Oh!Books
Oh!Books
25 października 2019
Fot. iStock / Nikada
 

Okres dojrzewania, wiek młodzieńczy, czy jak ktoś woli wiosna życia to niesamowicie piękny ale i bardzo trudny czas.  Czas „umierania” dziecka i „narodzin” dojrzałego człowieka. Czy będzie on świadomą i wartościową osobą zależy od wielu czynników, lecz przede wszystkim od jego własnego zdeterminowania i wyborów.

„Chcę być kimś!” to seria 3 książek, która swoją treścią pyta, odpowiada, prowokuje do myślenia i działania. Rozwiązuje problemy, kiedy trzeba daje przysłowiowego „kopa” i zmienia sposób podejścia do życia. Tak by po przeczytaniu młody człowiek zrozumiał siebie i raz na zawsze zapamiętał, że JEST WYJĄTKOWY i ma prawo odnieść sukces! Oczywiście przy swoim zaangażowaniu.

Książki poruszają szalenie istotne na progu dojrzałości kwestie, takie jak: poczucie własnej wartości, indywidualizm,  zarządzanie sobą w czasie, planowanie działań, relacje, bariery, czy też radzenie sobie ze stresem. Każda z części zawiera cztery z szesnastu obszarów budowania osobowości nastolatka, które autor – Michał Zawadka wyodrębnił na podstawie warsztatów z dziesiątkami tysięcy młodych ludzi w całej Polsce.

Część I

Fot. Materiały prasowe

Kim jestem – Co myślisz o sobie i o świecie? Skąd się biorą i czym są Twoje dogmaty? Jak wpływa na Ciebie Twoja przeszłość, rodzina, znajomi, szkoła? Czy masz prawo to zmienić? Jak zbudować swoją misję i zasady?

Wiara w siebie – Jak zbudować poczucie własnej wartości? W jaki sposób uwierzyć w siebie? W jaki sposób działać, żeby nie podcinać sobie skrzydeł?

Samodyscyplina – Jak określić swoje nawyki? Czy są dobre czy złe? Jak bardzo zależy od nich Twoja przyszłość? Czy możesz je zmienić i jak to zrobić? Jakie konsekwencje niesie za sobą wytrwałość w działaniu?

Indywidualność – Jak zawalczyć o siebie w grupie? Jak nie bać się hejtu? Jak się wyróżnić? Jak budować swoją pozycję w szkole, w domu, wśród znajomych? Jak dogadać się z rodzicami? Jak asertywnie wypowiedzieć własne zdanie?

Część II

Fot. Materiały prasowe

Cele – Jak wyznaczać priorytety w działaniu? Jak efektywnie zamieniać plany w zaplanowane działanie? Jak prawidłowo wyznaczać cele? Dlaczego warto zapisać marzenia?

Czas – Jak zarządzać sobą w czasie? Jak połączyć siebie, czas i działanie? Czy możesz zaoszczędzić minimum godzinę dziennie? Jakie są sposoby odliczania czasu? Jak spełnić swoje marzenia w 15 minut dziennie?

Proaktywność – Jak panować nad swoimi reakcjami i jak działać po swojemu? Dlaczego warto wybrać pozycję gracza, a nie pionka? Jak podejmować aktywne decyzje? Co się znajduje pomiędzy akcją a reakcją?

Pieniądze – Dlaczego pieniądze są ważne? Czy dają niezależność? Jaką wartość tworzą w życiu? Budują czy niszczą? Jaki wpływ na ich zarabianie i pomnażanie ma Twoje podejście do nich?

Część III

Fot. Materiały prasowe

Relacje – Jak dzięki relacjom zadbać o swój sukces? Co zrobić, żeby Ci ufano? Jak zatroszczyć się o swoją pozycję każdego dnia? Jak być wartościowym partnerem do wspólnych działań? Jak dbać o swoje przyjaźnie? Co robić, żeby dobrze o Tobie mówili? Jak zamienić kłótnie w porozumienie? Jak naprawiać relacje, kiedy coś pójdzie nie tak?

Bariery – Jak wpływa na Ciebie Twoje myślenie? Czy Twoje wyniki zależą od Ciebie? Czy masz wpływ na swoje życie? Jak przekuć przegraną w wygraną? Jak poradzić sobie ze strachem? Co możesz osiągnąć poprzez zmianę myślenia?

Komunikacja – Co kryje się między słowami? Co jest ważniejsze od mówienia? Co robić, żeby inni nas słuchali? Jak słuchać, żeby zrozumieć innych? Co jest ważne w wystąpieniach publicznych? Jak poradzić sobie ze stresem? Skąd się biorą nieporozumienia? Jak przekonać innych do swoich słów?

Autorytety – Czy starszy ma zawsze rację? Co sprawia, że człowiek jest wartościowy? Kogo warto naśladować? Jak rozpoznać tych, których należy unikać? Czy trzeba w życiu być superbohaterem? Co się dzieje z marzeniami z dzieciństwa?

Ostatnia czwarta część „Chcę być kimś!” dołączy do bestsellerowych poprzedniczek już wkrótce!

Michał Zawadka / Fot. Materiały prasowe

Autor: Michał Zawadka

Grafika: Katarzyna Buk

Wydawnictwo: Mind&Dream

Cena: 44,90 zł

Seria „Chcę być kimś!”  dostępna w salonach Empik, a także na i .

 


Książki Kultura Starsze dziecko

„To nie jest książka o seksie” – powinien ją przeczytać każdy rodzic, a później podsunąć swojemu nastoletniemu dziecku

Oh!Books
Oh!Books
2 października 2019
Fot. iStock/eclipse_images

Jak rozmawiać z nastolatkami o seksie? Szczerze i otwarcie. Tylko tak zyskamy ich zaufanie, a oni poczują się traktowani poważnie, gdy nazwiemy rzecz po imieniu zamiast opowiadać o ptaszkach i pszczółkach.

Łatwo się mówi, prawda? Gorzej stawić czoło takim rozmowom. Nie zdajemy sobie do końca sprawy z wiedzy, jaką posiadają nasze dzieci. Warto jednak zadać sobie pytanie, czy chcemy, by o seksie dowiedziały się od rówieśników i z internetu, czy lepiej, gdy będą miały szansę z nami porozmawiać na ten przecież bardzo ważny w życiu każdego człowieka temat?

Jak się do tego zabrać? Uwaga, z pomocą przychodzi hiszpańska vloggerka Chusita Fashion Ever. No tak, hiszpańska i do tego vloggerka. Nie zrażajcie się i nie myślcie stereotypami. Chusita prowadząc swojego vloga zaczęła spotykać się z wieloma pytaniami na temat seksu zadawanymi jej przez nastolatków. Właśnie te pytania i rozmowy skłoniły ją do napisania książki „To nie jest książka o seksie”.

Chusita nie jest seksuologiem, ale jak sama pisze, przeżyła to samo, co przeżywa większość nastolatków i też miała problem ze znalezieniem naprawdę solidnych i wyczerpujących informacji dotyczących seksualności.

Okazuje się, że młodzi ludzie, którzy nie wiedzą, co się dzieje z ich ciałem na etapie dojrzewania bardzo często gubią swoją pewność siebie. Nie wiedzą, czy to co czują jest normalne, czy to co robią, jest w porządku. I nie zawsze mają okazję porozmawiać o tym ze swoimi rodzicami.

Myślę, że po „To nie jest książka o seksie” powinni w pierwszej kolejności sięgnąć rodzice. Początkowo treść tej książki może wielu z was zaskoczyć, a nawet zszokować. Nadal nie jesteśmy nauczeni mówi o seksie w sposób otwarty, a podanie przez autorkę definicji wzgórka łonowego, warg sromowych, łechtaczki, opisanie orgazmów przełamuje w końcu ten schemat. Warto się doedukować, wiedzieć, o czym rozmawiamy, jakich słów używać. A przede wszystkim, jakim językiem porozumiewać się z nastolatkami. Chusita wie to doskonale. Opowiada o seksualności w sposób bezpardonowy, bez moralizatorskiego tonu. Porusza tematy, które dla wielu dorosłych bywają kłopotliwe w rozmowach, a co dopiero, gdyby miały być poruszane z dziećmi. Bo, jak swojemu nastoletniemu dziecku odpowiedzieć, co to seks oralny, a jaki analny? Na czym polega masturbacja? Jasne, są otwarci dorośli, dla których tego typu rozmowy nie stanowią problemu, ale przyznajmy szczerze, że nadal są oni w mniejszości.

Dlatego właśnie drodzy rodzice, sięgnijcie po książkę Chusity. Przeczytajcie ją dokładnie najpierw sami, a później dajcie w prezencie swojemu dziecku. Niech to będzie pretekstem do szczerej rozmowy, sygnałem, że jesteście otwarci, że wasze dziecko może z wami porozmawiać o wszystkim. Niech ta książka nie będzie zastępstwem rozmowy. O nie. Może przeczytacie ją wspólnie, rozmawiając o emocjach, jakie w was budzi, zarówno z jednej, jak i z drugiej strony. O lękach, radościach, przyjemnościach. Pamiętajcie, że nie trzeba uprawiać seksu, żeby zacząć o nim rozmawiać i nie myślcie: „mojego dziecka to nie dotyczy”. Bo czasami dotyczy bardziej niż sobie zdajemy sprawę.