Macierzyństwo

Edutainment sercem Akademii Duckie Deck

Redakcja
Redakcja
20 listopada 2017
Fot. Materiały prasowe
 

Edukacja poprzez zabawę sprzyja rozwojowi dzieci od dziesięcioleci. Psycholodzy niejednokrotnie dowiedli, że edutainment pozwala dzieciom najlepiej przyswoić wiedzę oraz, co ważne w tym procesie, wywołuje pozytywne emocje. W Polsce od ponad dwóch lat organizatorzy Akademii Duckie Deck – kompleksowego projektu edutainmentowego – dostarczają edukacyjnej rozrywki dzieciom i rodzicom.

Historia edutainmentu liczy sobie kilkadziesiąt lat. Początek tej metody sięga lat 50. A najbardziej znanym i rozpoznawalnym przykładem jej zastosowania była „Ulica Sezamkowa” – nadawany do dziś telewizyjny program, na którym wychowało się już kilka pokoleń na całym świecie. Pierwotnie celem telewizyjnego show było uczenie najmłodszych rozpoznawania liter i słów oraz liczb i podstawowych zagadnień matematycznych. Z czasem dodawano kolejne elementy edukacyjne kształtujące podstawowe umiejętności i zachowania dzieci, takie jak na przykład bezpieczne przechodzenie przez ulicę, zdrowe odżywianie czy komunikowanie się i współdziałanie w grupie. Dzięki wykorzystaniu humoru, który naturalnie wplatany jest w fabułę każdego odcinka, program przyciąga przed telewizory także rodziców. Ten prosty zabieg powoduje włączenie opiekunów w proces uczenia dziecka. Idea ta przyświeca także Akademii Duckie Deck – projektowi dedykowanemu edukacji i rozwojowi dzieci poprzez kreatywne i interaktywne zabawy.

Akademię Duckie Deck, w której uczestniczyło ponad 100 tysięcy dzieci i rodziców, w najbliższych miesiącach będzie można odwiedzić m.in. w Poznaniu (25-26 listopada), Warszawie (2-3 grudnia), Szczecinie (9-10 grudnia) i Wrocławiu (16-17 grudnia).Już 2 i 3 grudnia w Warszawie przygotowaliśmy:

  • 2 dni pełne wspólnego doświadczania, twórczej zabawy, inspirujących technologii i majsterkowania
  • 8 kreatywnych warsztatów (m.in. animacja poklatkowa, druk 3D, dźwięk), w tym aż 4 nowe propozycje warsztatowe, m.in. rodzinne konstruowanie samochodów wyścigowych, rodzinne warsztaty fotograficzne z Fujifilm oraz kreatywne warsztaty z firmą Energizer
  • warsztaty rodzinne dla dzieci już od 4 roku życia 
  • sesje warsztatowe dla małych grup: tylko 10 dzieci wraz z rodzicami lub opiekunami
  • kilkadziesiąt gier i interaktywnych zabaw dla rodzin
  • konkurs fotograficzny dla rodziców

Istotę edutainmentu dobrze oddaje powiedzenie „uczyć bawiąc”. A powodzenie tej metody wynika w dużej mierze z nieformalnego charakteru przekazu edukacyjnego. Psycholodzy już dawno udowodnili, że zabawa ma istotny wpływ na rozwój emocjonalny i intelektualny dzieci. Mimo iż zabawa zajmuje tak znaczną część życia dziecka, dorośli często nie doceniają jej znaczenia. Dlatego sercem naszych aktywności jest wyważony edutainment. Łączenie edukacji z rozrywką we właściwych proporcjach daje zaangażowanie dziecka oraz merytoryczną wartość, którą chcemy mu przekazywać. A rodzicom poczucie, że czas przeznaczony na zabawę nie będzie czasem zmarnowanym.
ULA MŁODNICKA – KORNAŚ, PSYCHOLOG, POMYSŁODAWCZYNI AKADEMII DUCKIE DECK

Akademia Duckie Deck to miejsce pełne roześmianych dzieciaków, które bawią się bez ograniczeń, rozwijają w sobie ciekawość świata i pobudzają kreatywność. A wszystko pod okiem przeszkolonych animatorów z najlepszym podejściem do najmłodszych.
1080x1080_Akademia_Duckie_Deck

Program Akademii Duckie Deck obejmuje:

– oparte na autorskich scenariuszach, różnorodne tematycznie warsztatyskierowane do dzieci w wieku od 4 do 12 lat oraz ich rodziców i opiekunów. Uwaga! Udział w warsztatach wymaga wcześniejszej rejestracji, a liczba miejsc jest ograniczona: 

– strefę otwartą – wypełnioną interaktywnymi stanowiskami i obiektami przestrzeń do twórczej zabawy i nauki poza regularnymi warsztatami. Wszystkie atrakcje odbywają się przez cały dzień, a dzieci wraz z rodzicami mogą dołączać o dowolnej porze

– strefę malucha – pełną klocków, kolejek, puzzli i kredek przestrzeń, gdzie najmłodsi spędzają czas z rodzicami, kiedy ich starsze rodzeństwo uczestniczy w warsztatach

Od blisko dziesięciu lat zajmujemy się edutainmentem, czyli łączeniem edukacji z zabawą. Stwarzamy dzieciom warunki sprzyjające efektywnemu przyswajaniu wiedzy. Nasze projekty – warsztaty, aplikacje i gry oparte są na autorskich scenariuszach i tworzone we współpracy z psychologami. Poprzez zabawę najmłodszych uczymy m.in. doświadczania, kombinowania, programowania, logicznego myślenia, konstruowania, pracy w grupie czy ciekawości poznawczej.
MAREK PRZYSTAŚ, ZAŁOŻYCIEL DUCKIE DECK

Wszystkie aktywności odbędą się w sobotę i niedzielę, 2 i 3 grudnia między 11:00 a 17:00 w Centrum Kreatywności Targowa 56. Tym samym budząca wielką sympatię dzieciaków i powszechne zaciekawienie tysięcy warszawian wielka żółta kaczka Duckie Deck ponownie zawita do stolicy.
Zabierz całą rodzinę i przyjaciół, by wspólnie odkryć najlepszy pomysł na spędzenie weekendu w Warszawie. 

Macierzyństwo

Kiedy spotykasz jego przyjaciół pierwszy raz. Krótki poradnik towarzyski

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
20 listopada 2017
Mówią, że przyjaźń miedzy kobietą a mężczyzną to fikcja...
Fot. iStock / Petar Chernaev
 

Ta relacja jest już na innym etapie. Właśnie zaprosił cię na spotkanie z przyjaciółmi. Jego przyjaciółmi. Trochę się stresujesz, trochę nie wiesz, jak się zachować. Mamy dla ciebie kilka porad, naprawdę pomocnych.

1. Nie bądź tym, kim nie jesteś.

Bądź sobą. Jeśli udajesz, aby spodobać się innym, nie zrobisz nikomu przysługi, sobie również.

2. Nie przesadzaj z wyobrażaniem sobie, że wszyscy cię oceniają

Pewnie, że są ciebie ciekawi. Ale ty również masz w sobie ciekawość, prawda? Pierwsze wrażenie może być ważne w przypadku miłości twojego życia, ale nie jej znajomych.

3. Nie twórz sztucznego dystansu

Nie musisz ostentacyjnie zaznaczać, że relacje, które was łączą to coś „ważniejszego”.

4. Ale nie staraj się również na siłę zaprzyjaźnić ze wszystkimi

Oni naprawdę NIE muszą cię lubić. Jeśli tak się zdarzy, to dobrze. Ale nic na siłę.

5. Nie rób rzeczy niezręcznych

Zbyt osobiste pytania, dziwne gesty, buziaki na „dzień dobry”, zbyt dużo alkoholu…

6. Nie obrażaj ich

Nawet jeśli żartujesz, przy pierwszym spotkaniu nie znasz jeszcze wystarczająco dobrze ich poczucia humoru.

7. Nie przejmuj się tym, że mają jakiś swój „wewnętrzny język”

Znają się długo, wiele ich łączy. Historie, wyjazdy w których nie uczestniczyłaś. Odpuść i ciesz się ich radnością.

No i – baw się dobrze!

 

 


Macierzyństwo

Jak się zachować, kiedy ktoś cię zawstydza lub upokarza?

Ewelina Celejewska
Ewelina Celejewska
20 listopada 2017
Fot. iStock/MATJAZ SLANIC

Aga doskonale pamięta ten moment. Szef niespodziewanie pojawił się przy jej biurku i ze stoickim spokojem zapytał: „Jak można być taką idiotką, żeby nie przeczytać maila, zanim wyśle się go do zarządu?”. Oprócz niej w pomieszczeniu było jeszcze kilka osób, wszyscy zamilkli. Agę kompletnie zatkało. Czuła się zawstydzona i upokorzona. Nie zastanawiała się nad tym, co właściwie zrobiła źle. Chciała tylko i wyłącznie zapaść się pod ziemię, zniknąć.  Znasz to uczucie?

Każda z nas regularnie doświadcza upokorzenia. Niezależnie od tego, czy właśnie takie były czyjeś intencje, uczucie zawstydzenia i zażenowania potrafią kompletnie sparaliżować. Najczęstszą reakcją jest cisza. Nie wiemy, co robić. Jedyne, na czym się skupiamy, to na tym, żeby się nie rozpłakać. No jeszcze tego by tylko brakowało – wybuchnąć płaczem.

Czujemy wstyd i poczucie winy. Są to jednak dwa zupełnie różne stany, choć mogą występować w duecie. Poczucie winy bywa pozytywne, ponieważ pozwala na refleksję i zmianę postępowania. Wstyd natomiast powoduje, że zamykamy się w sobie. Jesteśmy przepełnieni złością, ale jednocześnie sparaliżowani. Czujemy się zdegradowani i upokorzeni. Chcemy stać się niewidzialni lub sprawić chociaż, żeby z twarzy zniknęły nam rumieńce. Tracimy wszelką zdolność do działania.

Znasz te uczucia? Doświadczyłaś czegoś podobnego w swoim życiu?

Zła wiadomość jest taka, że istnieje wielkie prawdopodobieństwo, iż doświadczysz tego ponownie. Tamtej sytuacji już nie naprawisz. Możesz jednak nauczyć się odpowiednio reagować na poniżenie. Zdaniem F. Diane Barth, terapeutki z Nowego Jorku, można opanować wszystkie te emocje, będące skutkiem upokorzenia.

Daj sobie czas na odpowiedź

Chociaż w tym momencie jesteś kompletnie zdezorientowana, twój mózg zacznie w końcu pracować. Nie szukaj na szybko idealnej riposty w głowie i nie wściekaj się na siebie, że nic mądrego nie możesz wymyślić. Uwierz, że czasem lepiej odczekać, aż emocje opadną, niż powiedzieć coś, czego będziesz żałowała. Jeżeli osoba, która cię upokorzyła czeka na twoją reakcję i ponagla cię, może powiedzieć „Nie jestem w stanie teraz o tym z tobą rozmawiać”.

Nie bierz tego do siebie

Zatkało cię i tak stoisz z otwartymi ustami, wpatrując się w osobę, która na ciebie naskoczyła. Być może w tym momencie zorientuje się, co zrobiła i przeprosi cię. Jeśli nie, możesz poprosić o rozmowę na osobności. Postaraj się nie traktować personalnie tego, co usłyszałaś. Nikt nie ma prawa cię upokarzać. Owszem, jeśli popełniłaś błąd, musisz ponieść konsekwencje, a inni mają prawo ten błąd ci wskazać. Powinni jednak robić to na poziomie. w trakcie rozmowy w cztery oczy powiedz, że takie zachowanie sprawiło ci przykrość i prosisz, by następnym razem krytyka była konstruktywna i najlepiej miała miejsce bez udziału osób trzecich.

Zrozum motywację tej osoby

Nie chodzi o to, żeby szukać wytłumaczenia i zaraz przebaczyć. Postaraj się jednak zastanowić, co mogło spowodować takie zachowanie. Dzięki temu łatwiej będzie ci też zrozumieć, że nie powinnaś tych słów traktować personalne. Że obraza i poniżenie wynikały z nadmiaru jakichś emocji u innej osoby. Być może w ostatnim czasie to ty zawstydziłaś lub upokorzyłaś tę osobę? A może ma ona problem z utrzymaniem swojej pozycji i dzięki takim zachowaniom czuje się silniejsza?

Wiedz, że nie jesteś sama

Jeżeli ktoś cię upokorzył, najprawdopodobniej tak samo zachowuje się też w stosunku do innych osób. Porozmawiaj ze współpracownikami o tej sytuacji. Być może pozostali również zmagają się z poczuciem wstydu. Łatwiej będzie wam wspierać się w tej sytuacji.

Uważaj na odwet

Kiedy już otrząśniesz się z pierwszej fali szoku, możesz chcieć się zemścić. To nigdy nie przynosi niczego dobrego. Twoje poczucie własnej wartości być może wzrośnie, ale tylko na chwilę. Pamiętaj też, że istnieje ryzyko, że naprawdę rozwścieczysz tę osobę i zacznie celowo się nad tobą znęcać.

Musisz iść do przodu

Nie pozwól, żeby ta sytuacja miała wpływ na twoje poczucie własnej wartości. Jeśli jednak nie potrafisz sobie poradzić, boisz się każdego, kolejnego spotkania, bo nie wiesz, czy znów nie doświadczysz ze strony tej osoby tego samego, być może musisz zerwać z nią kontakt. I nie ma znaczenia, czy chodzi o odejście od partnera czy zmianę pracy. Nie zasługujesz na takie traktowanie i kropka.

Aga nie odbyła żadnej rozmowy ze swoim szefem. Nigdy nie powiedziała mu, jak bardzo ją upokorzył. Porozmawiała za to z kilkoma osobami z biura. Wspólnie doszli do wniosku, że szef już tak ma i poza pojedynczymi wybuchami, na ogół nie można mu niczego zarzucić. Jak twierdzi, zrozumienie i wsparcie ze strony współpracowników sprawiło, że została w firmie i uporała się z poczuciem wstydu.

Najlepsze, co możesz dla siebie zrobić, gdy spotka cię podobna sytuacja, to nie pozwolić, by miała ona wpływ na twoje poczucie własnej wartości.

Źródło:


Zobacz także

Ludzie od nas odchodzą, poczucają

Zgubiłam siebie. I co dalej?

10 rzeczy, które powinni wiedzieć ojcowie córek. Nauczyć się robić koński ogon, to nie wstyd

Co wrzucilibyście do tornistra waszych dzieci oprócz wiedzy? Akcja „Lekcja przetrwania”

https://pills24.com.ua

www.steroid-pharm.com/clenbuterol.html

steroid-pharm.com/