Lifestyle

Zaproście przyjaciółki! Pora na andrzejkowe wróżby

Redakcja
Redakcja
29 listopada 2017
Fot. iStock
Następny

Na to, żeby znowu poczuć się jak dziecko zawsze jest czas albo… przynajmniej dzisiaj 🙂 . Twój andrzejkowy must have, to kilka najlepszych przyjaciółek (nie będziemy się wykłócać o to, czy to panny, panny z odzysku, a nawet mężatki – każdej należy się od losu coś dobrego!), świece (mogą być te, które zostały ci po urodzinach najmłodszej pociechy – tylko jej o tym nie mów!), stary klucz i butelka dobrego wina. Reszta sama jakoś się znajdzie. A no i jeszcze wróżby, koniecznie!

Skąd się wzięły Andrzejki?

Wiele z tych wróżb praktykuje się już od zarania dziejów. Badacze obyczajów spierają się jednak o to, gdzie powstał andrzejkowy zwyczaj. Słowiańska mitologia z 1911 r. mówi o tym, że święty Andrzej swoją wielką moc odziedziczył po słowiańskim bożku weselnych godów – Godunie. Wróżby odprawiane w tym dniu miały podpowiedzieć, które panny pierwsze wyjdą za mąż. Przez cały rok młodzieńcy starali się potem o ręce tych niewiast. Podanie gęsi w czarnej polewie lub przywiązanie worka grochowin do bryczki, oznaczało dla kawalera gorzką odmowę. No, to co tam dzisiaj będzie na obiad? 🙂


Źródło: 

Lifestyle

Wróżenie z fusów – zabawy na andrzejkową noc

Redakcja
Redakcja
29 listopada 2017
Wróżenie z fusów - zabawy na andrzejkową noc
Fot. iStock
 

Wróżby andrzejkowe są od lat popularne w Polsce i nie tylko. Św. Andrzej jest patronem miłości oraz zamążpójścia, dlatego jego imieniny to doskonała okazja do poznania swojej miłosnej przyszłości. Możliwości jest wiele – układanie butów, przelewanie wosku przez dziurkę od klucza oraz wróżenie z fusów. Dzisiaj chcemy przybliżyć tę ostatnią wróżbę. Jak odczytywać przyszłość z fusów? Eksperci Ahmad Tea London pokazują, jakie to proste.

W magiczny andrzejkowy wieczór, w swojej ulubionej filiżance zaparz napój na bazie herbaty liściastej np. Assam Ahmad Tea London. Nie wypijaj jej jednak do końca, ale zostaw na dnie taką jej ilość, by delikatnie przykryła fusy. Naczynie przełóż do góry dnem na spodek i pozwól, aby płyn który pozostał w naczyniu delikatnie spłynął. Odwróć filiżankę, w której na dnie pozostały same fusy, a następnie przyjrzyj się, w jaki wzór się ułożyły.

Jak odczytywać symbole?

Znając symbole dobra i zła z łatwością możemy odczytać, co oznaczają figury powstałe z fusów:

  • kwiaty – honor, szacunek

  • kot – zdrada

  • serce – miłość

  • drabina – stopniowy awans

  • pies – wierność

  • książę – odkrycia naukowe

  • drzewa – powodzenie, płodność

  • krzyż – ból i cierpienie

  • jaja – przyrost, powodzenie

  • pierścień – małżeństwo

Wróżenie z fusów - zabawy na andrzejkową noc

Fot Materiały prasowe

Zaskocz swoich przyjaciół, organizując klimatyczny wieczór. Zapal świecie i przygotuj kadzidełka, aby atmosfera towarzysząca spotkaniu była niezapomniana i magiczna. Kto wie, może ten wieczór i przepowiednie odwrócą Twoje życie do góry nogami? Nigdy nic nie wiadomo – w herbacianych listkach tkwi bowiem magia.

Więcej informacji na temat Ahmad Tea London, znaleźć można na stronie


Lifestyle

To warzywo chroni przed tyciem. Dostaniesz je w sklepie za rogiem

Ewelina Celejewska
Ewelina Celejewska
29 listopada 2017
Fot. iStock/gilaxia

Nie od dziś wiadomo, że warzywa sprzyjają odchudzaniu. Są niskokaloryczne, zawierają mnóstwo witamin oraz składników odżywczych i bardzo dużo błonnika. O ile po sałatę, pomidory czy brokuły wszyscy sięgamy regularnie, istnieją warzywa, które pomijamy, a szkoda. Jednym z nich, wciąż mało popularnym w Polsce, jest batat. Jak wynika z badań, ten słodki ziemniak nie tylko sprzyja odchudzaniu, ale nawet hamuje przyrost wagi.Chociaż bataty dostępne są dzisiaj niemal w każdym sklepie, goszczą na naszym stołach zdecydowanie rzadziej niż zwykłe kartofle. Ta słodka odmiana ziemniaków występuje w różnych kolorach (od żółtego, przez czerwony, aż po fiolet). Zabarwienie ma wpływ na zawartość karotenoidów, korzystnie wpływających choćby na wzrok czy skórę. Bataty są szczególnie polecane diabetykom. Dzięki niskiem indeksowi glikemicznemu i węglowodanom, które wolniej się wchłaniają, nie podnoszą drastycznie poziomu glukozy we krwi.

Jak wynika z ostatnich badań, przeprowadzonych przez dr Koji Ishiguro z National Agriculture and Food Research Organization z Japonii, bataty mają także wpływ na masę ciała. Choć ich nazwa może wprowadzać w błąd („słodkie ziemniaki”), testy na myszach wykazały spadek wagi przy ich regularnym spożyciu. Chodzi dokładnie o wodę sokową z batatów, czyli poddany obróbce enzymatycznej peptyd SPP ze skrobiowych odpadów przetwórczych.

Naukowiec podzielił myszy na trzy grupy. Jedna z nich była grupą kontrolną. Dwie pozostałe otrzymywały odpowiednio różne porcje SPP (składnik ten stanowił 0,5 i 5% diety). Okazało się, że myszy, które spożywały najwięcej wody sokowej z batatów, miały niższy poziom trójglicerydów, złego cholesterolu LDL i lipoproteiny. Ponadto ich masa ciała była niższa niż pozostałych zwierząt i posiadały w organizmie wyższy poziom hormonów, odpowiedzialnych za kontrolowanie apetytu.

Czy kogoś trzeba jeszcze przekonywać, że warto sięgać po bataty?

Źródło:


Zobacz także

Jak nie stracić formy jesienią? To idealny czas na rower

„Kochanie pomyłem CI gary”. Jakie „ci” i jakie „moje gary”, ja się do cholery pytam. A pan to obiadu nie jadł z tych garów?

Na wszystko jest sposób, czyli moje hity z apteki do 20 pln

steroid.in.ua

Dapoxetine 60 mg

pharmacy24.com.ua/kamagra/kamagra-50-mg