Lifestyle

Co trzeci z nas udaje, że podoba mu się otrzymany prezent

Redakcja
Redakcja
22 grudnia 2017
Fot. iStock/fotostorm
 

Strzelenie focha, zawiedziona mina, złośliwy komentarz – to najczęstsze reakcje na nietrafiony, świąteczny upominek – jak wynika z badania zrealizowanego przez serwis Prezentmarzeń. Ponad 30% Polaków nauczyło się udawać, że upominek im się podoba, 30% przeklina w myślach i nic nie pokazuje po sobie, a 27% robi dobrą minę do złej gry. Nietrafione prezenty to świąteczny koszmar, który co trzeciemu Polakowi potrafi popsuć bożonarodzeniową atmosferę.

Jednym z kluczowych elementów świąt, co odzwierciedla „przedświąteczna gorączka”, zauważalna w grudniu w zatłoczonych centrach handlowych, jest obdarowywanie się upominkami. Tradycja zakupu prezentów praktycznie przejęła świąteczne finanse, na dobre wpisując się w kulturowe obyczaje. Upominki jednak, szczególnie te nietrafione,  jak pokazują wyniki badania serwisu Prezentmarzeń, potrafią wywołać negatywne emocje.

Jakie reakcje wywołują niechciane prezenty?

Aż 29% z zapytanych ponad 1300 Polaków była świadkiem „strzelenia focha” jako reakcji obdarowanego na nietrafiony prezent, 27% odczuło że osoba jest urażona, a 19% spotkało się z grymasem twarzy i zawiedzioną miną.18% respondentów usłyszało złośliwy komentarz, 5% zetknęło się z wybuchem płaczu, a 2% nawet z przekleństwem.

O znaczeniu upominków i ich ważnego wpływu na atmosferę świąt, świadczą odpowiedzi respondentów badania „Prezenty zawsze wywołują emocje”. Dla 31% zapytanych Polaków otrzymanie niewłaściwego upominku jest głównym powodem popsucia atmosfery i wigilijnego nastroju. Równie dużo, bo 23 % respondentów wskazuje na stres związany z nietrafnością prezentu dla bliskiej osoby, a 16% na negatywną reakcję obdarowanych osób. Kolejnym czynnikiem, który także potrafi popsuć bożonarodzeniową atmosferę jest bieganie w stresie za prezentami.

Zakup świątecznych podarunków nie jest wcale łatwym zadaniem. Spośród 1337 zapytanych Polaków jedynie 37% potrafi powiedzieć, iż sprawia im to przyjemność, ale 33% deklaruje, iż nie lubi tego robić, gdyż kupno prezentów sprawia im trudność.  A 11% przyznaje otwarcie, że jest to dla nich męczarnia i obowiązek.

Dla większości z nas ma znaczenie, co kupujemy innym osobom na prezent. Aż 67% respondentów zapytanych przez serwis Prezentmarzeń zdradza, iż długo się zastanawia nad wyborem i dostosowuje upominek do zainteresowań oraz wieku danej osoby. Sponad 1300 Polaków, 20% przyznaje otwarcie, iż mimo dobrych chęci często nie trafia z prezentem, a 4% chce mieć to po prostu z głowy.

Jak często przydarzają się prezentowe rozczarowania?

Spośród 1337 zapytanych Polaków, 16% deklaruje, że co roku taki dostaje na święta, a 27% potwierdza, iż niestety ciągle im się to przytrafia. 38% mówi, iż czasami, gdy ktoś ich dobrze nie zna. Tylko 19% jest upominkowymi szczęściarzami, którzy otrzymuje pożądane prezenty.

Prawie każdy z nas ma na koncie nietrafiony prezent. Każdy doskonale zna to uczucie, ten moment ekscytacji, gdy otwiera starannie zapakowane, pięknie wyglądające pudełeczko, którego zawartość pozostawia wiele do życzenia. Jak wówczas reagujemy? Nauczyliśmy się już udawać, że prezent nam się podoba (39%), przeklinać w myślach nie pokazując nic po sobie (30%) i robić dobrą minę do złej gry (27%).

Co robimy z niechcianym upominkiem?

Aż 62% zapytanych Polaków odstawia nietrafiony prezent na półkę, a 29% podarowuje go komuś innemu. 7% sprzedaje go, a 2% przyznaje otwarcie, iż po prostu wyrzuca do kosza. Zapytani respondenci mówią wprost, że nie lubią otrzymywać upominków powtarzalnych (41% wskazań), nudnych i nieciekawych (26% wskazań) oraz praktycznych (19% wskazań).

Pomimo wszystko lubimy otrzymywać prezenty, szczególnie kiedy są niespodzianką –  potwierdza to 51% osób. 37 % ankietowanym sprawia to po prostu przyjemność. Uważamy również, że można nauczyć bliskich kupowania prezentów poprzez powtarzanie co nam się podoba – tak twierdzi 43% ankietowanych. Rzadko kto odmawia przyjęcia prezentu, ponieważ nie chcemy robić komuś przykrości (47%), ale zdarzają się takie sytuację gdy uważamy, że prezent jest za drogi (32%) lub zbyt zobowiązujący (13%) i wtedy mówimy nie.

Jakie prezenty cenimy?

Co trzeci z zapytanych Polaków chciałby zastąpić tradycyjne upominki takimi, które pozwalają doświadczyć czegoś nowego i pozostaną w pamięci na długo. Dla 19% liczą się niespodzianki, mimo ryzyka nietrafionego prezentu, a 19% stawia na upominki, które wywołują emocje. Dla 17% wartościową formą upominku jest taki, który można sobie samemu wybrać realizując kartę podarunkową czy voucher.

Idąc z duchem czasów, coraz więcej osób podarowuje niematerialne prezenty jak np.: karty podarunkowe na realizację zabiegu SPA, lekcję tańca, warsztaty kulinarne, skok ze spadochronem, wizytę w Escape Room i inne atrakcje, które pozwolą bliskiej osobie doznać niezapomnianych emocji i są dużym zaskoczeniem. Prezenty w formie przeżyć dają szansę na spełnienie marzenia czy rozwijane pasji, na które nie mamy czasu bądź odwagi się zdecydować. – komentuje Grzegorz Rożalski z serwisu Prezentmarzeń.

Aby nie popsuć świątecznej atmosfery i nie narazić się na negatywną reakcję bliskich, warto przemyśleć, jakie podarunki zostawimy pod choinką. Wysiłek włożony w przygotowanie odpowiedniego upominku, na pewno zwróci nam się w postaci szczerego uśmiechu obdarowanej osoby.


 

* Badanie „Prezenty zawsze wywołują emocje” w formie ankiety online przeprowadził serwis Prezentmarzeń w grudniu br. na reprezentatywnej grupie 1337 respondentów.


Lifestyle

Czego faceci szukają w kobietach? Niektóre rzeczy można wypracować

Ewelina Celejewska
Ewelina Celejewska
22 grudnia 2017
Fot. iStock/gilaxia
 

Ona – długowłosa piękność, na wysokich obcasach przechadza się ulicą, a faceci nie mogą oderwać od niej wzroku. Tak najczęściej wyobrażamy sobie kobietę idealną. Taką, za którą faceci szaleją. Taką, która może przebierać i wybierać, a kolejka absztyfikantów nigdy się nie kończy. 

Tylko co potem? To, czy uda jej się faktycznie zainteresować sobą faceta na dłużej, nie zależy wcale od tego, jak długo będzie zgrabna i długowłosa. Tak naprawdę mężczyźni szukają w kobietach kompletnie innych rzeczy. A co ciekawe, większość można wypracować. Bo facetów kręci przede wszystkim to, jakie mamy podejście do siebie i do otaczającego nas świata. A to widać w bardzo prostych gestach i w codziennych sytuacjach. Czego tak naprawdę pragną? Jeśli wciąż nie udało ci się znaleźć Tego Jedynego, spróbuj nieco nad sobą popracować.

Radosne podejście do życia

Wesoły śmiech czy zalotny chichot szczęśliwej, wesołej kobiety mogą stopić nawet najtwardsze męskie serca. Miej szczęśliwą, pogodną osobowość i spróbuj spojrzeć na świat przez różowe okulary. Jest coś w wesołej kobiecie, której oczy rozjaśniają się radością – to właśnie ona przyciąga do siebie wszystkich mężczyzn. Aby jednak wszystko poszło zgodnie z planem, ta radość musi być autentyczna. Musisz ją po prostu w sobie odnaleźć. Wszystko, co robimy na pokaz, bardzo szybko nas gubi.

Odpowiedni ubiór

Wcale nie chodzi o to, żeby wyróżniać się z tłumu odsłoniętymi nogami czy wielkim dekoltem. Nawet jeśli uwydatnisz wszystkie swoje atuty, ale w danej stylizacji nie będziesz czuła się dobrze, nie uzyskasz efektu, jaki byś chciała. Ubieraj się tak, jak lubisz, ale staraj się podkreślać swoją kobiecość. To nieprawda, że atrakcyjne są tylko szczupłe kobiety. Atrakcyjna jest ta, którą wyróżnia pewność siebie. Potrzebujesz mocnego dodatku? Zamiast na ostry makijaż, postaw na czerwony parasol.

Uwodzicielskie gesty

Nie, nie chodzi o to, żebyś oblizywała wargi, świdrując go wzrokiem. Nie przesuwaj ręką po szklance w górę i w dół. Chyba, że chodzi ci po prostu o seks, wtedy możesz jeszcze „przypadkiem” smyrać go pod stołem nogą. Facetów, którzy szukają poważnej relacji, pociąga coś zupełnie innego – te rumieńce na twarzy, przygryzanie długopisu, gdy intensywnie nad czymś myślisz, zakładanie włosów za ucho i mimika twarzy, adekwatna do sytuacji.

Subtelna „nagość”

Można odsłonić pępek, pokazać kawałek stanika lub nieco za wysoko podnieść nogę, zakładając jedną na drugą. Można, ale warto pamiętać, że jest to dość tandetne i prymitywne. Zupełnie inaczej faceci odbierają subtelne odsłanianie ciała. Może sweter, który odkrywa jedno ramię? Albo obcisła spódnica z wysokim stanem? Po co dawać siebie na tacy? Niech sobie trochę wyobrazi…

Uwodzicielski głos

Jedne z nas są nim po prostu obdarzone, inne muszą trochę popracować Ten niski, nieco ochrypły sposób mówienia powoduje u facetów gęsią skórkę na karku. Nie znoszą natomiast pisku. A przecież tak często zdarza nam się wchodzić na wysokie tony. Najgorsza opcja? Śmiech, który dzwoni w uszach. Nie, to nie jest sexy.

Kobieta w opałach

To marzenie każdego faceta – nieść pomoc kobiecie w opałach. Żaden nie odmówi, gdy uśmiechnięta kobieta poprosi go o pomoc. Dzięki temu czuje się męski i potrzebny. Mężczyźni naprawdę lubią nam pomagać zupełnie bezinteresownie. Poproś obcego faceta w sklepie, by podał ci produkt z półki, do której nie możesz dosięgnąć, a się przekonasz. Szkoda, że tacy wyrywni są tylko do czasu, aż się z nimi zwiążemy. Potem pół roku nie można się doprosić o powieszenie szafki 😉

Kontakt wzrokowy

Większość kobiet ma z tym problem. Szczególnie, gdy to on wypatrzył ją gdzieś na drugim końcu kawiarni i próbuje jakoś zwrócić na siebie uwagę. Ten wzrok na sobie po prostu się czuje. Cała sztuka polega na tym, żeby umieć to spojrzenie odwzajemnić. Nie jest przyzwoleniem na coś więcej, ale idealnym wstępnem do zapoznania się i flirtu. Z tego nic nie musi wyjść. Możecie rozstać się za 20 minut i zapomnieć o sobie na zawsze. Ważna jednak jest ta pierwsza reakcja – czy masz w sobie na tyle odwagi, by bardzo głęboko i przez kilka sekund patrzeć obcemu mężczyźnie prosto w oczy, czy może z zażenowaniem i wstydem spuścisz wzrok i zaczniesz wpatrywać się w swoje paznokcie? Nie musisz za niego wychodzić i mieć z nim dzieci, ale jedno spojrzenie może wam obojgu umilić dzień. To wszystko.

Wystarczą proste rzeczy, żeby zwrócić na siebie uwagę. Weź to pod uwagę następnym razem, gdy przed wyjściem z domu będziesz usilnie próbowała wbić się w te skórzane leginsy.

Na podstawie:


Lifestyle

Powtarzaj sobie, że zasługujesz na coś lepszego. 12 kroków, by „wypuścić” kogoś, kto cię skrzywdził

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
22 grudnia 2017
Fot. iStock/SrdjanPav

Kiedy pokochasz niewłaściwą osobę, najtrudniejsze w twojej sytuacji jest to, że miłość nie znika jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. „To” musi potrwać, musi minąć czas, byś po pierwsze zrozumiała, że musisz odejść lub ograniczyć kontakt, po drugie, byś „wyzdrowiała”, wyleczyła się z tego uczucia. Wielu z nas przeżyło mocne, angażujące emocje, serce i dusze związki, w których staliśmy się czyimiś ofiarami. I wielu z nas nie potrafi sobie z tym poradzić.

12 wskazówek, które pomogą ci pozwolić odejść z twojego serca niewłaściwej osobie

1. Nie spiesz się

Zastanów się, czego naprawdę chcesz: odejść czy zostać? Teraz pierwszym, najważniejszym krokiem jest decyzja. Zrób bilans zysków i strat, daj sobie czas na to, by zajrzeć w głąb własnego serca, ale i… rozumu.

2. Uwierz, że to nie jest twoja wina

Jeśli będąc w związku z określoną osobą stale cierpisz, to jest to wina twojego partnera, a nie twoja. Po prostu chcesz być wolna, co jest twoim podstawowym prawem. Nie ma nic złego w tym, że nie chcesz dłużej cierpieć.

3. Pozwól sobie na żałobę

No jasne, że będzie bolało. Rozstanie z kimś, kogo kochasz, to nie kawa z przyjacielem. Upewnij się, że pozbyłeś się wszystkich zdjęć i dobrych wspomnień, które sprawiają, że ciągle masz wątpliwości. Daj sobie czas.

4. Ogranicz kontakt

Nie musisz tego robić stopniowo. Zmień numer telefonu, adres e-mail, przestań chodzić w określone miejsce, które odwiedzaliście razem. Nie daj szansy, by słabość do niego wzięła nad tobą górę.

5. Zrozum, że nie musisz myśleć o przeszłości jako o czymś, co było dobre

 Zrób raczej na odwrót. Postaraj się, aby nie pamiętać dobrych rzeczy i myśl tylko o złych rzeczach. Oczywiście każda relacja ma swoje dobre strony, fajne momenty. Ale teraz potrzeba ci raczej myśleć o tych złych. To zdrowy rozsądek.

6. Jeśli trzeba, zablokuj tę osobę w mediach społecznościowych

Nie kuś losu, nie pozwól by twoja ciężka praca nad emocjami poszła na marne.

 7. Poproś o wsparcie

Bez względu na to, jak bardzo się staramy, rany emocjonalne i fizyczne zawsze pozostawiają w nas ślad. Aby je złagodzić potrzebna jest pomoc i wsparcie, spojrzenie z dystansu.

8. Znajdź nowych znajomych

Otwórz się na innych, znajdź poczucie bezpieczeństwa w relacjach z nowymi przyjaciółmi.

9. Stwórz nowe cele w życiu

Następnie ciężko pracuj, aby je osiągnąć.

10. Powtarzaj sobie, że zasługujesz na coś lepszego

Niekoniecznie na lepszą osobę w życiu, ale  także na przerwę, odpoczynek. Zasługujesz na to, by dać sobie przyjemność.

11. Zacznij akceptować zmiany

Kiedy czegoś się pozbywasz, robisz miejsce na to, by inne rzeczy mogły pojawić się w twoim życiu.

12. Uwierz

Miej wiarę w to, że wszystko będzie dobrze.


Na podstawie: 

 


Zobacz także

„Jestem zmęczona, smutna, mam dość”. Boższ, dlaczego to takie tabu mówić o prawdziwych uczuciach?

A Ty? Wierzysz we wszystko, co czytasz?

Trening izometryczny

Trening izometryczny – na czym polega i jak ćwiczyć?

сиалис отзывы мужчин