Lifestyle Psychologia

8 trudnych lekcji dojrzałości, które wszyscy dostajemy w swoim życiu

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
7 października 2016
8 trudnych lekcji dojrzałości
Fot. iStock / Lorado
 

Budzisz się czasem z przekonaniem, że to nie tak miało być? Że życie zrobiło ci psikusa – ba! wypięło na ciebie tyłek i głośno rechocze? Brak ci motywacji, bo odnosisz wrażenie, że na tak niewiele rzeczy masz realny wpływ? Możesz wybrać sobie kolor swetra, rower albo tramwaj na dojazd do pracy i smak płatków śniadaniowych. Znasz to? Chyba każdy z nas zna. Chandra połączona z jednym ważnym – choć zupełnie niepotrzebnym – pytaniem: „Co by było gdyby…”. No co by było, gdybyś:
– wstał godzinę wcześniej,
– nie powiedział czegoś,
– zrobił coś, na co nie starczyło ci odwagi,
– był innym typem człowiek – takim, którego wszyscy uwielbiają za samą obecność?

Jak wyglądałoby twoje życie?

Nie wiem. Wiem jedynie, że nawet w najzimniejszy jesienny poranek nie warto się nad tym zastanawiać. Nie warto pisać niezrealizowanych scenariuszy. Cofać w myślach czas i wracać do momentu, gdy świat był jeszcze inny, gdy jeszcze nie podjęliśmy pewnych decyzji, gdy jeszcze byli z nami ci, których kochamy, a których zabrakło. Nie warto. Warto natomiast odrobić swoje lekcje z życia. Nie po to, żeby dostać kiedyś piątkę od Boga, nie. Warto tylko po to, żeby dzisiaj i jutro nie żałować, że nie chcieliśmy widzieć.

Miałam kiedyś przyjaciółkę, która większość swojego życia traciła na walce o aprobatę, na rozważaniu o swoim życiu, decyzjach, analizowaniu najmniejszych potknięć. Znajomą, która tak bardzo chciała zmienić swoje życie, że zamiast zacząć to robić, godziny traciła na planowanie tej nigdy nie nadchodzącej zmiany. A gdyby tak zamiast szukać wytrychu na życie, spróbować się cieszyć nim i brać takim, jakie jest?

Czasem trudne, bardzo szare. Innym razem lekkie, z obietnicą dobrej przyszłości. Jest 8 lekcji, które czasem mocno uderzają nas w tyłek, ale dzięki którym dojrzewamy, uczymy się widzieć świat – ten prawdziwy, nie ten, o którym chcielibyśmy marzyć. I jeśli tylko wystarczy  nam chęci, by przed nimi nie uciekać, wygramy. Wygramy swoje życie.

Odwagi!

8 trudnych lekcji dojrzałości, które wszyscy dostajemy w swoim życiu

To, że nie wszyscy cię lubią, nie znaczy że wszyscy cię nie lubią!

Od zawsze tak jest. A jednak bardzo trudno nam to dostrzec. Nie uciekajmy od tego.

Przecież nie możemy całe życie udawać, że nasz zależy od całej reszty świata, nie nas.

Nie wszystko będzie toczyło się zawsze zgodnie z twoim planem.

Zawsze można coś jeszcze zrobić, zawsze można coś jeszcze zaplanować. Jednak, gdy będziesz razem z coachem zapisywać ten plan na kartce, dodaj ostatni najważniejszy punkt: „Może być zupełnie inaczej”.

Niektórzy po prostu nie kochają cię – i  nie ma to nic wspólnego z tobą. Są ludzie, którzy nie mogą/nie chcą odwzajemnić ci tej miłości.

Walczymy czasem o miłość, spalamy się  tej walce. Jakby miłość i jej posiadania – totalne, na własność, na wyłączność – było wyznacznikiem dobrego życia i mało tego, jakby ta miłość była tylko od jednej osoby zależna. Jak zakup kawy na dworcu – chcę, mam ochotę, idę i kupuję. A przecież nawet tę kawę musimy mieć, gdzie kupić.

Miłość to zawsze dwie osoby.

Nieważne, jak bardzo kogoś kochasz, jeżeli nie jest wobec ciebie w porządku – powinieneś odejść.

I nawet ta wywalczona miłość nigdy nie jest warta „wszystkiego”. Jeśli ktoś cię krzywdzi – dawno miłością być przestała. Tak bardzo boimy się utraty miłości, że wolimy tkwić w cierpieniu niż przyłożyć rękę do jej utraty. Puścić ją. Tak wiele poświęcamy dla tej iluzji, a przecież możemy w tym czasie, tak wiele innej miłości znaleźć i dać komuś innemu.

Słuchaj ludzi, którzy mówią coś, czego nie chcesz słuchać.

Bo oni nie są twoimi wrogami. Oni widzą świat inaczej. Może warto spojrzeć na ten sam świat w zupełnie nowy sposób.

Nie bierz ludzi za pewnik. Nigdy nie wiesz, kiedy będą musieli zniknąć z twojego życia. Nigdy nie wiesz, ile naprawdę dla ciebie znaczą, dopóki ich nie stracisz. Pamiętaj o tym.

Nie żałuj telefonów, których i tak już nie wykonasz.

Czasami największym aktem odwagi jest położyć się już spać – mówiąc – spróbuję jutro.

I naprawdę spróbować. Dać sobie czas w poczekalni, zebrać siły. A potem wstać z podniesioną głową.

Czasami rodzina wcale nie jest rodziną, bywa, że nigdy nią nie była. Rodzina to ludzie, którzy się o ciebie troszczą.

Więzy krwi, to nie wszystko. Przyzwyczajenie, to bardzo niewiele. Wdzięczność jednej ze stron – to nie całość jakiejś relacji. Związek między ludźmi, to znacznie więcej. Pamiętaj, że te dobre, zawsze dają ci siłę i dobro. Odwdzięczaj się tym samym.

Życie wcale nie jest takie poważne jakim się wydaje. I wcale nie musisz być „jakiś”, żeby mu sprostać.


na podstawie:

 


Lifestyle Psychologia

#NoMakeUp challenge – jak mam wyjść z domu bez makijażu?

Gościnnie w Sessionbordercontroller.info
Gościnnie w Sessionbordercontroller.info
7 października 2016
#NoMakeUp challenge - jak mam wyjść z domu bez makijażu?
Fot. iStock / AleksandarNakic
 

Czy w erze panującego photoshopa i trendu idealnej skóry (cokolwiek to znaczy) jesteśmy w stanie wyjść z domu bez makijażu, czy tego chcemy? Co nam daje makijaż? Czy chowamy prawdziwe ja za maską?  I dlaczego zdrowa skóra daje kobietom większe poczucie własnej wartości i radości z życia? Tymi zagadnieniami zajmuje się Skin Ekspert Agnieszka Zielińska

Co chowamy pod makijażem?

Kiedy byłam nastolatką rozpoczęłam swoją przygodę z makijażem. Zaczęłam się malować, żeby wyglądać na bardziej dorosłą, żeby czuć się bardziej dorosłą. Razem z ówczesnymi stylizacjami wychodziło mi to całkiem nieźle. Jeszcze jako studentka i potem młoda kobieta malowałam mocno oczy i usta. Nakładałam tę maskę, bo pomagała mi ukryć kompleksy, które jak każda młoda kobieta miałam. Dorastałam w czasie, kiedy właśnie dotarły do nas kobiece czasopisma, co oznaczało konfrontację z zagranicznymi modelkami, gwiazdami, celebrytami. Pięknymi ludźmi, którzy mieli wszystko. Sławę, pieniądze, piękny wygląd, piękną skórę (wtedy jeszcze nie mówiono o Photoshopie). Mocny makijaż dodawał animuszu, by zmierzyć się z szarą rzeczywistością, ale też żeby ukryć rumieniec, który przy delikatnej, cienkiej skórze w kolorze „krew z mlekiem”, pojawiał się zawsze, gdy dopadały mnie emocje. Wytykany od podstawówki dodatkowo wzmagał emocje i potęgował rumieniec. Błędne koło. Do dziś pamiętam hasło: „Czerwieni się, to pewnie kłamie”. Efekt? Koło 20-tki makijaż kryjący rumieniec, po 30-tce terapia, aby ponownie nauczyć się okazywać emocje.

Tyle o mnie. A jak to jest u ciebie? Patrzysz w lustro po całym dniu i widzisz… no właśnie co widzisz? Zdrową, promienną, pełną blasku gładką skórę czy zmęczoną, zaczerwienioną z wyraźniejszymi zmarszczkami mimicznymi lub spływającym makijażem, świecącym nosem? Rano też nie jest lepiej, pomimo iż wydałaś dużą kasę na tak super hiper ekstra reklamowany produkt. Nie podoba ci się to, co widzisz w lustrze.  Ale od czego jest makijaż? Gruba warstwa podkładu, pudru i już jesteś – nowa Ty…

A tu nagle pojawia się trend #nomakeup. Myślisz sobie, co do cholery masz z tym zrobić?

Przecież ty nie możesz wyjść z domu bez makijażu. Co pomyślą sobie twoje koleżanki, znajome z pracy, pani w sklepie, o mężczyznach nie wspomnę. Nie możesz nic z tym zrobić. Musisz mieć makijaż. Znasz triki, sztuczki, aby ten makijaż wyglądał jak najbardziej naturalnie i wszystko jest ok.  A jak zmywasz makijaż, to co?

Pocieszę cię, że nie jesteś sama. Nie ty jedna chowasz się za „makijażową maską” *, nie ty jedna „walczysz ze swoją skórą” *. Jest na to rozwiązanie, jeszcze nie jest ono trendy, zdecydowanie wbrew temu co mówią nam reklamy czy firmy kosmetyczne, ale jest. Zacznij pielęgnować swoją skórę zgodnie jej potrzebami. Przecież skóra nie ma potrzeb – pomyślisz – ma same problemy: zmarszczki, trądzik, naczynka, niedoskonałości, przebarwienia, wrażliwość, i tak dalej, i tak dalej. Tak zostałyśmy nauczone, tak się nam przekazuje tę wiedzę, tak są uporządkowane kremy w sklepach, w drogeriach, w perfumeriach – rozwiązujemy problemy. Wylecz skutek, będzie szybko, będzie wow, po krzyku, skóra idealna. A co z przyczyną? Co z fizjologią skóry i jej normalnym funkcjonowaniem? Na skórze nic nie dzieje się szybko. Odnowa naskórka to około 28 dni a to i tak zbyt krótko, by zobaczyć długotrwałe zmiany. 

Jak podejść do swojej skóry, by móc wziąć udział w wyzwaniu #nomakeup?

Zacznij od diagnozy swojej skóry, zrób swoją mapę twarzy. Narysuj sobie owal na kartce – odpowiednik swojej twarzy – stań przed lustrem i poprzyglądaj się temu, co ze skórą się dzieje. Sprawdź, co czuje twoja skóra rano i wieczorem. Jeśli się świeci w strefie T: czoło, nos, broda, zaznacz to na kartce. Jeśli jest zaczerwieniona na policzkach, zaznacz w odpowiednim miejscu, a także zmarszczki tam gdzie je obserwujesz (okolice oczu, czoła, wokół ust, policzki) oraz przebarwienia, krostki, grudki i inne zmiany trądzikowe. Sprawdź, czy po oczyszczeniu czujesz komfort. Jeśli nie, to czy to jest uczucie ściągania, pieczenia, zaznacz to na swojej mapie twarzy. Zaobserwuj, jak długo w ciągu dnia twoja skóra czuje się komfortowo, jest napięta, jędrna, nawilżona i nie potrzebuje niczego więcej. Spróbuj wyłapać ten czas i spróbuj zaznaczyć go sobie na swojej mapie twarzy. To da ci obraz tego, czy twoja dzienna pielęgnacja jest efektywna, czy być może potrzebujesz czegoś innego, bo inna jest potrzeba skóry. To samo dotyczy pielęgnacji nocnej. Wstajesz rano, powinnaś czuć się wypoczęta. Czy Twoja skóra również jest? Czy jest gotowa do stawienia czoła kolejnemu dniu? Poświęć jej chwilę czasu, zaobserwuj to, zrób notatki po to, żeby zweryfikować czy rzeczywiście pielęgnujesz skórę zgodnie z jej potrzebami.

I nie, nie obawiaj się, to co robisz w tym momencie nie oznacza, że będziesz musiała mieć oddzielny produkt do każdej części twarzy. Twoja mapa wyznacza priorytety pielęgnacyjne zgodne z potrzebami skóry. To była ta łatwiejsza część procesu. Teraz pojawia się kwestia trudniejsza, bo trzeba dobrać twoją pielęgnację skóry i nie słuchać tego, co mówią reklamy. Żebyś lepiej zrozumiała, o co mi chodzi, podam ci analogię związaną z potrzebami naszego całego organizmu – jedzeniem i piciem. To jest podstawowa potrzeba naszego organizmu: jeść, odżywiać, nawadniać. Dopiero potem z tego wychodzą nam kwestie czy wolimy zjeść owoce, czy warzywa, zjeść mięso czerwone czy białe etc. Z tego później wychodzą nam sposoby przygotowania potraw i smak tych potraw. To samo jest z pielęgnacją. Musisz znać potrzeby skóry, wiedzieć, czego ona konkretnie potrzebuje, dobrać jej odpowiednie składniki i dopiero potem wybrać odpowiednie konsystencje: serum, mleczko, krem, emulsja, żel etc. To jest tylko sposób podania składników aktywnych na talerzu dla naszej skóry. Nigdy odwrotnie. Nie patrzymy na to, co mówi nam produkt, co nam obiecuje, że się zadzieje. Patrzymy na potrzeby skóry, na składnik aktywny i dopiero wtedy decydujemy czy to jest produkt odpowiedni dla naszej skóry.

Wiem, że zmysły odgrywają dużą rolę przy zakupach, marketing zmysłów jest znany od wielu lat. Ale zmysły zmysłami, rozsądek też nam się przyda.

Czy łatwo jest wybrać odpowiednie składniki, patrzeć na składy, czytać, rozszyfrowywać?. Nie, ale nie jesteś sama. Możesz szukać wsparcia w tej dziedzinie i informacji w różnych źródłach. Najważniejsze jest to, żebyś, wiedząc, jakie są twoje potrzeby skóry, nie dała się omamić i skusić na kolejny produkt, który twojej skórze jest niepotrzebny.

Kilka dodatkowych wskazówek

Pamiętaj, że im tańszy produkt, tym więcej będzie miał składników budujących sam produkt a niekoniecznie składników aktywnych. Z drugiej strony to nie oznacza, że im droższy produkt, tym lepszy. Tu bardzo często płacimy za markę, za opakowanie, za miejsce, w którym ten produkt się znajduje. Namieszam ci w głowie jeszcze bardziej. Nie każdy produkt naturalny będzie najlepszy dla twojej skóry. I wcale nie oznacza, że tam nie ma chemii. Zresztą pamiętaj, że wszyscy jesteśmy chemią: cały nasz organizm i nasza skóra jest chemią.

Czy już słyszysz w swojej głowie zdanie; „Matko Boska, jak ja mam to wszystko ogarnąć?”. Po co mi to? Nie wchodzę w to !!!

Przyznam szczerze, nie dziwię ci się, bo to jak nauka nowej umiejętności. Nie jest proste na początku, z czasem jednak trening czyni mistrza. Zobaczysz też efekty na swojej skórze i wtedy pielęgnacja z przykrego obowiązku stanie się jedną wielką przyjemnością i będziesz się wciągała krok po kroku w większą ilość możliwości, którą daje ten skomplikowany i fantastyczny jednocześnie świat kosmetyków.

Jeszcze nie jesteś przekonana? To wyobraź sobie, że wstajesz rano i patrzysz w lustrze na swoją skórę, która Ci się podoba. Która jest zdrowa, promienna. Nie idealna, bo takiej nie ma. Ale zdrowa, miła w dotyku i sprawiająca, że czujesz się radośnie, kobieco, pewnie*, (* wstaw dowolne słowo) BEZ MAKIJAŻU (czytaj grubej warstwy podkładu)

Nie wiem jak Ty, ja uważam, że to jest warte wysiłku, bo w końcu robię to dla siebie.

*określenia moich klientek

linia 2px

agnieszka-zielniska-awatarAgnieszka Zielińska jestem pierwszym w Polsce SKIN EKSPERTEM.

Od ponad dwóch lat pracuję z kobietami, które chcą zainwestować w swoją skórę. Sprawiam, że skóra kobiet jest zdrowa i piękna. Odkrywam tajniki pielęgnacji, zamieniam kosmetyki w tajną broń kobiecą.

Wyposażona w profesjonalny sprzęt medyczny Visia Canfield, wiedzę z zakresu kosmetologii, biotechnologii, medycyny estetycznej i dermatologii, a także wiedzę biznesową z pracy w koncernach kosmetycznych, mogę z łatwością wybrać najlepsze produkty w kosmetycznej dżungli.

Manager z ponad 12 letnim doświadczeniem w firmach kosmetycznych, trener, coach, kosmetolog, członek ESCAD (European Society of Cosmetics and Aesthetic Dermatology), autorka artykułów w dwumiesięczniku Beauty Project Magazine.

linia 2px

AGNIESZKA ZIELIŃSKA prowadzi na Festiwalu PROGRESSteron warsztat:

niedziela, 6 listopada, godz. 16:30-19:30, Warszawa, Ośrodek Kultury Ochoty OKO

PROGRAM FESTIWALU:  

Zacznijmy od celu.

Piękna skóra to cel każdej z nas. Cel długoterminowy bo:

–  każdego dnia chcemy cieszyć się pięknym wyglądem.

– zmienia się każdego dnia, każdej pory roku, każdego roku.

– nie ma jednorazowego cudownego rozwiązania, które na stałe utrzyma efekt: zdrową, piękną skórę.

Odkryłam, że zdrowa skóra to dla kobiety dobry początek

Skóra to największa część naszego ciała, na dodatek widoczna gołym okiem; kiedy szwankuje, automatycznie pogarsza się nam samopoczucie. Niekiedy ten problem zamienia się w poważny kompleks i uruchamia podświadome: „jestem nie dość dobra, nie dość ładna, nie zasługuję na coś lepszego, nie dam rady” etc. Te nieuświadomione myśli mogą w mniejszym lub większym stopniu sabotować nasze życie.

Oczywiście idealnie byłoby pewnego ranka uświadomić sobie, że to, co w nas wyjątkowe, jest w środku i tak naprawdę nic nie jest w stanie tego zmienić. Ale nie zawsze jest to proste. Może więc warto zacząć od czegoś łatwiejszego?


Lifestyle Psychologia

Iwona Kossakowska: „Do szczęścia trzeba znaleźć dobre punkty w przeszłości”

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
7 października 2016
Fot. Twoja Sesja / iStock

-W moim życiu najważniejsze jest miłość – deklarowała Iwona Kossakowska, psychoterapeuta, która podczas swojego wykładu mówiła o tym, jak przeszłość wpływa na nasze szczęście dzisiaj.

Iwona Kossakowska: „Do szczęścia trzeba znaleźć dobre punkty w przeszłości”


Zobacz także

Tętniak mózgu, czyli żyję na tykającej bombie

Tętniak mózgu, czyli żyję na tykającej bombie. ‘Choroba otworzyła mi oczy, pozwoliła mi się przewartościować. Cieszmy się z małych rzeczy, bo wielkie mogą nie nadejść’

8 rzeczy, których nikt nie powinien do ciebie mówić. Słyszysz je? Odwróć się na pięcie

Lubisz przeklinać? Jeśli tak, poznaj 6 psychologicznych zalet „rzucania mięsem”

https://steroid.in.ua

цена виагры в аптеках

где купить сиалис