Dom i wnętrze Książki

Przepis na święty (s)pokój

Redakcja
Redakcja
19 października 2019
Katarzyna Dwornik w swoim poradniku pt. “Zdrowy dom” pokazuje jak zmienić nasze cztery kąty, aby żyło się lepiej.
Fot. Materiały prasowe

Moda na zdrowe życie kwitnie. Dbamy o swoją dietę, aktywność fizyczną, zwracamy uwagę na skład produktów i coraz częściej wybieramy naturalne kosmetyki. Zapominamy jednak, że do niezbędny jest ZDROWY DOM.

Katarzyna Dwornik w swoim poradniku pt. “Zdrowy dom” pokazuje jak zmienić nasze cztery kąty, aby żyło się lepiej. Znajdziemy w nim praktyczne informacje dotyczące każdego pomieszczenia. Dowiemy się jak w prosty sposób stworzyć bezpieczną przestrzeń, która pozytywnie wpłynie na nasze zdrowie. Oto kilka porad:

1. Jak dbać o owoce i warzywa?

Żadnych warzyw i owoców nie przechowuj owiniętych w foliowe torebki. Szczelne zamknięcie powoduje skraplanie się pary wodnej i szybsze psucie się żywności. Co gorsza, w produktach nawożonych sztucznymi nawozami po owinięciu w folię azotany szybciej zmieniają się w szkodliwe azotyny.

Jeśli na owocu, warzywie lub jakimkolwiek innym produkcie pojawi się nawet odrobina pleśni, od razu go wyrzuć. Odkrawanie nic nie pomoże, bo nawet gdy tego nie widać, grzyb zainfekował całość.

2. Jak dobrać odpowiednie oświetlenie?

W miejscach, w których zależy ci na koncentracji i produktywności, należy używać oświetlenia o barwie chłodnej, która przypomina światło dzienne. Barwa neutralna sprawdzi się najlepiej w przedpokoju, gdzie nie potrzebujesz wiernego odwzorowania kolorów, a jedynie wystarczającej ilości światła, żeby znaleźć klucze, nie pomylić butów i odwiesić bez problemu płaszcz na wieszak. W salonie dla oświetlenia centralnego należy wybrać barwę chłodniejszą, z kolei oświetlenie punktowe powinno być ciepłe o lekko żółtej, a nawet bursztynowej barwie, która sprzyja relaksowi.

3. Jak wydłużyć życie roślin?

Gdy nie masz pod ręką gotowego preparatu, skorzystaj z kilku domowych sposobów:

  • cukier– odżywi kwiaty i dostarczy im niezbędnej energii,
  • aspiryna– zapobiegnie rozwojowi bakterii i grzybów,
  • kwas cytrynowy– odrobinka wzmocni barwę kwiatów i ułatwi transport wody,
  • wódka– pół kieliszka wódki dodane do wody pomoże kwiatom odzyskać turgor,
  • kawałek miedzi– wrzucony do wazonu grosik lub kawałek drucika zabije bakterie gnilne, które niszczą łodygi,
  • zapałka– obecna w jej główce siarka również powstrzymuje bakterie gnilne przed atakiem.

4. Jakie kosmetyki przechowywać w lodówce?

Lakiery do paznokci należy trzymać w lodówce, bo w cieple gęstnieją, a po otwarciu wysychają. Przed użyciem ogrzej słoiczek w dłoniach i wstrząśnij, żeby usunąć rozwarstwienie. Także szminki i inne kosmetyki do makijażu ust nie lubią wyższych temperatur, słońca ani wilgoci, bo wtedy mogą się roztapiać.

P.S. Podobno perfumy przetrzymywane w chłodzie będą miały intensywniejszy zapach, bo nie zwietrzeją zbyt szybko.

Te oraz wiele innych porad znajdziecie w książce pt.

Katarzyna Dwornik w swoim poradniku pt. “Zdrowy dom” pokazuje jak zmienić nasze cztery kąty, aby żyło się lepiej.

Fot. Materiały prasowe

Artykuł powstał we współpracy z Wydawnictwem Otwartym


Dom i wnętrze Książki

Head & Shoulders zachęca do recyklingu. Wprowadza na polski rynek butelkę szamponu wykonaną z plastikowych odpadów, zebranych na plażach

Redakcja
Redakcja
19 października 2019
Fot. iStock
 

Procter & Gamble i marka Head & Shoulders wprowadzają na polski rynek szampon w butelce wykonanej w 20 proc. z plastiku zebranego na  plażach. Head & Shoulders jest pierwszą marką produktu do pielęgnacji włosów, która zastosowała takie rozwiązanie w swoich opakowaniach. Wprowadzeniu produktu na polski rynek towarzyszą inicjatywy mające na celu zwiększenie świadomości konsumentów na temat recyklingu plastikowych odpadów. Wspólnie z siecią Carrefour, która oferuje tę specjalną edycję na swoich półkach oraz Fundacją Nasza Ziemia, marka Head & Shoulders i inne marki Procter & Gamble angażują konsumentów do włączenia się w akcje sprzątania linii brzegowych polskich rzek, jezior i Bałtyku.

Według szacunków Fundacji Ellen MacArthur, każdego roku do oceanów trafia około 8 milionów ton plastikowych odpadów. To tak, jakby co minutę, opróżniać do oceanu zawartość jednej śmieciarki. Blisko 80 procent wszystkich odpadów z tworzyw sztucznych zanieczyszczających oceany to śmieci, które są pozostawiane na lądzie. Przenoszone przez wiatr i deszcz trafiają do rzek, którymi płyną do mórz i oceanów. Ten stan rzeczy nie jest obojętny dla środowiska naturalnego.

Fot. Materiały prasowe

Odpowiedzialna butelka – odpowiedzialne dbanie o urodę

Ograniczenie ilości odpadów plastikowych w morzach i oceanach jest także priorytetem Procter & Gamble, który wykorzystuje siłę swoich marek, by rozwiązywać ważne dla środowiska kwestie. Dla przykładu, firma, a co za tym idzie także jej wiodące marki, takie jak Head & Shoulders podjęła zobowiązanie, by żadne opakowanie jej produktów nie trafiło do oceanów.

Wyrazem tej ambicji jest wprowadzane właśnie na rynek innowacyjne opakowanie wykonane z plastikowych odpadów zebranych na plażach w Europie. Marka zadeklarowała, że wykorzysta ten rodzaj tworzywa sztucznego jako bazę procesu produkcyjnego specjalnej edycji opakowania. Zebrane i przetworzone odpady plastikowe stanowią 20% innowacyjnej butelki, a  opakowanie Head & Shoulders nadaje się do recyklingu.

Fot. Materiały prasowe

Dzięki temu rozwiązaniu, marka nie tylko czyni istotny krok w obszarze odzysku odpadów z tworzyw sztucznych, ale także skupia się na podniesieniu świadomości konsumentów na temat recyklingu oraz zachęca konsumentów do odpowiedzialnych wyborów podczas codziennych czynności, takich jak dbanie o urodę.

W partnerstwie siła

Aby stworzyć ten wyjątkowy produkt, Head & Shoulders połączyło siły z partnerami, którzy są ekspertami w dziedzinie odzyskiwania surowców wtórnych: TerraCycle, który zbierał i sortował odpady i SUEZ, który odpowiadał za proces przetwarzania tworzywa sztucznego. Eksperci działu Badań i Rozwoju marki Head & Shoulders pracowali przez ponad 10 miesięcy, aby zaprojektować butelkę, która jest żywym dowodem na to, że plastikowe odpady można efektywnie wykorzystać w procesie recyklingu i nadać im drugie życie.

Do dziś, na kilkanaście rynków na świecie, trafiło już ponad milion butelek z plastiku zbieranego na plażach. W Polsce produkty z tej serii oferowane są w sklepach sieci Carrefour na terenie całego kraju.

Fot. Materiały prasowe

„We współpracy z organizacjami i partnerami, którym przyszłość naszego środowiska nie jest obojętna, zobowiązaliśmy się do stworzenia rozwiązań, dzięki którym żadne opakowanie produktów P&G nie trafi do oceanów. Mamy nadzieję, że dzięki naszym markom takim jak Head & Shoulders, która jest najpopularniejszą marką szamponu do włosów na świecie i w Polsce, zainspirujemy konsumentów do podejmowania odpowiedzialnych wyborów w życiu codziennym” – mówi Geraldine Huse, CEO i prezes Procter & Gamble w Europie Centralnej.

Head & Shoulders sprząta plaże w Polsce

Butelka Head & Shoulders z plastikowych odpadów zebranych na plażach powstała dzięki pracy tysiąca wolontariuszy i setek organizacji. Dzięki wspólnym akcjom oczyszczania plaż udało się zebrać wystarczającą ilość odpadów z tworzyw sztucznych, które posłużyły do jej wytworzenia. Akcja sprzątania plaży odbyła się również w Polsce, 23 września br. w Warszawie. Kilkudziesięciu wolontariuszy wspólnie z przedstawicielami Fundacji Nasza Ziemia, podczas jednego dnia zebrało około 230 kg odpadów, znajdujących się w pobliżu plaży „Poniatówka” nad Wisłą.

Fot. Materiały prasowe

W działania związane ze sprzątaniem plaż marka angażuje także konsumentów w całej Polsce. Kupując szampony Head & Shoulders oraz inne produkty P&G, mieli oni okazję przyczynić się do prowadzonych przez Fundację Nasza Ziemia akcji oczyszczania linii brzegowych polskich rzek, jezior oraz Bałtyku.

Fot. Materiały prasowe

Kluczowym partnerem projektu jest też Carrefour Polska. Barbara Kowalska, Dyrektor ds. Jakości i Zrównoważonego Rozwoju sieci, zaznacza, jak ważne dla przyszłości naszej planety są wszelkie inicjatywy zmierzające do ograniczenia ilości plastiku w środowisku: „W Carrefour dostrzegamy problem opakowań z tworzyw sztucznych, które w znaczący sposób zanieczyszczają morza i rzeki na całym świecie. Przeciwdziałanie temu zjawisku jest priorytetem naszej strategii biznesu odpowiedzialnego społecznie. W 2018 roku Carrefour Polska podjął szereg konkretnych działań w ramach realizowanej polityki opakowaniowej, w tym m.in. redukcję masy opakowań produktów marki własnej, wprowadzenie do oferty toreb kasowych pochodzących z recyklingu odpadów, czy umożliwienie klientom w całej Polsce zakupów produktów na wagę do własnych opakowań wielokrotnego użytku. Chętnie angażujemy się również w akcje z naszymi partnerami. Współpraca z P&G pozwala nam jeszcze mocniej zaangażować klientów w problem walki z plastikiem, a także aktywne kształtowanie postawy proekologiczne podczas zakupów w naszych sklepach”.

Fot. Materiały prasowe

Butelka Head & Shoulders wykonana z plastiku plażowego jest dostępna w Carrefour od września 2019 r.

Aby dowiedzieć się więcej, odwiedź


Dom i wnętrze Książki

10 rzeczy, które krzywdzą w związku równie mocno (lub bardziej) niż zdrada

Agnieszka Dyniakowska
Agnieszka Dyniakowska
19 października 2019
zdrada emocjonalna
fot. iStock/ Marjan_Apostolovic

Zdrada w związku to prosta droga prowadząca często do jego rozpadu i zakończenia. Trudno nam wybaczyć niewierność partnera, jeszcze trudniej o niej zapomnieć i ponownie obdarzyć zaufaniem. Jednak nie tylko w ten sposób nasz mężczyzna może zadać nam cios – są bowiem rzeczy, które potrafią skrzywdzić równie mocno, a nawet i bardziej, niż zdrada. Nie wszystkie potrafimy w porę dostrzec i zauważyć, co czyni je jeszcze bardziej niebezpiecznymi.

Oszustwa i kłamstwa

Trudno pogodzić się z faktem, że ktoś nas oszukuje, nie mówi całej prawdy lub bez skrupułów mami i mydli nam oczy. Nawet, jeśli kierują nim „dobre” pobudki, gdy chce nam oszczędzić problemów i troszczy się o nasze samopoczucie, to świadomość bycia okłamywanym potrafi skutecznie zrujnować relacje pomiędzy partnerami. Poza tym, skoro ukrywamy coś przed partnerem i nie mówimy mu o tym by go nie krzywdzić, to czy nie powinniśmy po prostu przestać to robić zamiast kłamać?

Obojętność i emocjonalna kostnica

Niby jesteście razem, ale tak naprawdę jedynie egzystujecie obok siebie. Zamiast namiętności, gorących uczuć i pasji, między wami panuje chłód i obojętność, związkowa Arktyka. Ta emocjonalna kostnica powoli zabija to, co było między wami, dobija i frustruje. Nie ma już nawet kłótni i sprzeczek, po których można by się namiętnie godzić, uczucia wyblakły i rozwiały się z biegiem czasu. A może jeszcze gdzieś tli się odrobina miłości, która sprawiła, że jesteście razem?

Brak komunikacji i porozumienia

Ty w prawo, on w lewo. Ty białe, on czarne,. Ty spokojnie, on oskarżycielsko i z awanturą. Nie ma między wami rozmów, są jedynie wieczne starcia i kłótnie. Nie potraficie ze sobą rozmawiać, podjęcie jednomyślnej decyzji graniczy z cudem i związane jest z długimi dyskusjami i wzajemnym przerzucaniem się argumentami. W takiej atmosferze trudno wykrzesać z siebie coś z dawnej miłości, odnaleźć ciepłe uczucia względem drugiej osoby i cieszyć się z bycia razem. Dopóki nie zmienicie sposobu porozumiewania się, nie ma mowy o szczęściu we dwoje.

Kłótnie o błahostki, codzienne obowiązki

Źle umyty garnek, rozrzucone skarpetki lub odkręcona tubka pasty potrafi doprowadzić do karczemnej awantury i przerzucania się oskarżeniami. Byle głupota, błahostka zwyczajna, na która większość nie zwróciłaby uwagi, jest niczym mina leżąca między wami, na którą prędzej czy później ktoś nadepnie. A potem już tylko patrzeć na to, jak wybucha i niszczy wszystko dookoła. Wasz związek również.

10 rzeczy, które krzywdzą w związku równie mocno (lub bardziej) niż zdrada

fot. iStock/ skynesher

Pozostawanie w związku z wygody

Bo rachunki opłacone, życie przyjemne, koszule wyprasowane, obiad ugotowany. Bo jest ktoś, kto pamięta o wszystkim, dzieci wychowa, o dom się zatroszczy, a czasem i przyjemność sprawi. Pozostawanie w związku nie z miłości, nawet nie z przyjaźni, ale z wygody i wyrachowania, potrafi dogłębnie skrzywdzić i jest po prostu podłe – oszukiwanie kogoś i okłamywanie każdego dnia dla własnego komfortu to okradanie go z szansy na prawdziwą miłość i szczęście.

Manipulacja

Często trudno zauważyć, że partner nami manipuluje, stosuje sztuczki, zwodzi nas i steruje naszym zachowaniem dla własnych celów. Manipulant potrafi sprawić, że czujemy się gorsi, niepewni siebie, słabi i zależni od niego – dzięki temu on ma nas w garści i może traktować jak pionki w prowadzonej grze.

Brak szacunku i traktowanie z góry

Mężczyzna, który uważa, że jest od nas lepszy, traktuje nas jak kogoś drugiej kategorii, zwraca się do nas bez szacunku i w sposób lekceważący, to powód do tego, by zapaliło się nam czerwone światło! Ktoś ma tutaj kompleksy, które próbuje leczyć poniżaniem innych i niszczeniem jego samooceny, ale nie z nami te numery!

Publiczne poniżanie

Niby skomentował coś w żartach, niby powiedział dla hecy, ale nam płoną ze wstydu policzki i najchętniej zapadłybyśmy się pod ziemię i zniknęły z zasięgu wzroku zgromadzonego towarzystwa. Publiczne upokorzenia bolą bardziej niż wyzwiska rzucone prosto w twarz, nawet te ubrane w płaszczyk ironii i humoru. Najwyraźniej śmieszą was zupełnie inne rzeczy, więc może czas na zmiany?

Patologiczna zazdrość

Ciągłe wypytywanie o to, gdzie, z kim, kiedy i po co, przeglądanie korespondencji mailowej, smsów i a, awantury o kolegów z pracy, sąsiada i starych przyjaciół, a nawet śledzenie i podglądanie – oto jak wygląda związek z patologicznie zazdrosnym partnerem. Tylko czy w przypadku takiego braku zaufania można to jeszcze nazwać związkiem?

Przemoc

Fizyczna, psychiczna, seksualna, ekonomiczna – bez względu na rodzaj przemocy jest ona niedopuszczalna i nie ma na nią zgody! Każda z nich rani na swój sposób i jest niszcząca, dlatego jeśli tylko czujesz się terroryzowana przez partnera, wyrządza ci on jakąś krzywdę i boisz się go, nie czekaj – poszukaj pomocy i wsparcia, ratuj siebie i walcz o to, na co zasługujesz.


Na podstawie:

Zapisz


Zobacz także

Dziecko „w drodze”? To ci się przyda na pewno

Daj córce siłę – nigdy nie mów jej tych pięciu rzeczy! Pokaż jej, jak silne są kobiety

Drewno – modny motyw w wyposażeniu domu. Zobacz najlepsze inspiracje i działaj!