Psychologia

10 toksycznych zdań, które musisz usunąć ze swojego słownika

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
16 marca 2018
Następny

Prawda stara jak świat głosi, że jeśli twoje myśli są negatywne, wiele w życiu nie osiągniesz lub przyjdzie ci to z nie lada trudem. Negatywne nastawienie przeszkadza nam chyba w każdym aspekcie. Toksyczne myśli zrujnują wszystkie pozytywne zmiany, na które się zdecydujesz. Pozbądź się ich jak najprędzej.

10 toksycznych zdań, które musisz usunąć ze swojego słownika

1. „Nie jestem gotowy”

Jesteś jedyną osobą, która stoi w tej chwili na drodze do twojego szczęścia. Jeśli nigdy nie spróbujesz, nigdy się nie dowiesz.

2. „Nie jestem wystarczająco dobry”

Określ źródło tej myśli. Czy to twoja podświadomość, czy może ktoś „włożył” tę złotą myśl do twojej głowy? Jeśli to pierwsze, musisz najpierw zaakceptować samego siebie. Oczywiście, zawsze będą rzeczy, które ci się w tobie nie będą podobać. Ale możesz nad nimi pracować, zamiast się nad sobą pastwić. Jeśli to „czyjaś sprawka”, nie przejmuj się tym, co inni mają do powiedzenia na twój temat.

3. „Życie jest zbyt trudne”

Wszyscy jesteśmy trochę dziećmi uwięzionymi w dorosłych ciałach i próbującymi odnaleźć swoją drogę. W porządku jest to, że czujemy się przytłoczeni tą wielką niewiadomą życia. Ale nie wolno dać się poddawać. Ustal priorytety i działaj.

4. „Nie będę szczęśliwy, aż …”

Najważniejszy jest nie cel podróży, ale sama podróż. Ciesz się małymi sukcesami – tym, że umiesz przygotować jakąś nową potrawę, udało ci się zmienić tryb życia. Świętuj życie. Nie pozwól, aby twoje szczęście zależało od konkretnej osoby lub rzeczy; zamiast tego znajdź je w sobie. W tym, co już masz.

5. „Za późno”

Ludzie są w stanie w dowolnym momencie swojego życia robić to, o czym marzą.” – Paulo Coelho

Marzenia nie znikają, a wiek to tylko liczba. Chcesz prowadzić własną firmę? Śmiało,  zacznij coś robić w tym kierunku. Zawsze chciałeś napisać książkę? Czas rozpocząć ją już teraz! Zmień swoje życie. Możesz.

6. „Nie mam czasu”

24 godziny to więcej niż wystarczająco, jeśli tylko ich nie zmarnujesz. Musisz znaleźć czas dla siebie, czas na osiągnięcie swoich celów. Poświęcenie i determinacja są kluczem do sukcesu.

7. „Nie jestem dobry w niczym”

To bardzo autodestruktywna myśl. Wcale nie jest tak, że nic nie potrafisz dobrze, po prostu nie zrozumiałeś jeszcze, w czym jesteś dobry. Nie porównuj się z innymi, po prostu bądź najlepszą wersją siebie.

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie

Psychologia

Czego nie należy robić, kiedy kończy się związek. Nigdy nie błagaj, by został

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
16 marca 2018
Fot. iStock/nd3000
Następny

Wielu wierzy, że miłość jest najcudowniejszym uczuciem na świecie. Kiedy zakochasz się z wzajemnością i kochasz swojego partnera całym sercem, wszystko wydaje się idealne. Z czasem rzeczywistość przejmuje kontrolę i widzisz prawdę o nim. Bywa, że bardzo rozczarowującą. Jeśli dochodzi do rozstania, emocje są tak silne, że potrafimy narobić naprawdę sporych głupstw. Są jednak takie rzeczy, których rozstając się z partnerem zdecydowaniem powinniśmy unikać.

Kiedy kończy się związek…

Nie błagaj o miłość

To najgorsza rzecz, jaką możesz zrobić. Nie błagaj swojego partnera, by wrócił, to pokazuje, że jesteś słaba i podatna na zranienie. Później prawdopodobnie będziesz tego żałować i „znienawidzisz się” za to. Gdyby naprawdę chciał, wróciłby. Twoje błagania nic nie zmienią, nie wpłyną na jego deycje.

Nie izoluj się

Nie bądź samotnikiem. Spotykaj się z przyjaciółmi, ciesz się imprezami, chodź do klubów, uprawiaj ulubiony sport, oddaj się swojemu hobby i spędzaj czas z rodziną. Te rzeczy pomogą ci odzyskać szczęście i poczucie równowagi. Zmień perspektywę: teraz jesteś wolny i samotny. Pozwól swojemu byłemu partnerowi zobaczyć cię szczęśliwą.

Nie walcz ze swoimi emocjami

Możesz być emocjonalnie rozbita i naturalne jest, że odczuwasz smutek. Smutek jest w porządku. Możesz nosić w sobie różne, mieszane emocje, takie jak gniew, frustracja, żal, strach, dezorientacja lub ulga. Zidentyfikuj swoje uczucia i postępuj mądrze, tłumienie emocji tylko przedłuży proces żałoby. Wypłacz się „raz, a dobrze”.  Skoro nie można ciągle śmiać się z tego samego żartu, po co wciąż płakać z powodu jednego zmartwienia?

Nie staraj się być jego przyjaciółką

Często mówi się, że były partner nie powinien być twoim przyjacielem, z wyjątkiem nadzwyczajnych przypadków. Kiedy wciąż jesteście blisko i dowiadujesz się, że twój były partner umawia się z kimś innym, może to być dla ciebie frustrujące. Przyjmij, że jest to zamknięty rozdział waszego życia, zacznij od nowa i spraw, by było warto ;).

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie

Psychologia

Czujesz, że kłamie? Tak zapędzisz go w kozi róg

Ewelina Celejewska
Ewelina Celejewska
16 marca 2018
Fot. iStock/SasinParaksa
Następny

Niektórzy ludzie kłamią notorycznie. Inaczej nie potrafią żyć. Oszukują i kręcą w różnym celu. Najczęściej nie po to, by uchronić się przed jakimiś konsekwencjami swojego niefrasobliwego zachowania. Kłamią z premedytacją, by manipulować innymi ludźmi i tworzyć sztuczną rzeczywistość. Przebywanie w otoczeniu takich osób jest szalenie toksycznie. Niestety bardzo trudno jest zdemaskować notorycznego kłamcę. Potrafi on tak prowadzić rozmowę, by inni stracili grunt pod nogami. Być może związałaś się z kimś takim i wcześniej nie zorientowałaś się, że potrafi okłamać cię niemalże w każdej sprawie. Wiadomo – na początku znajomości każdy z nas trochę mija się z prawdą, chcąc zrobić jak najlepsze wrażenie na drugiej osobie. To nie są jakieś wielkie oszustwa, po prostu pewne fakty się pomija, zostawia na później. Jeśli jednak twój facet jest notorycznym kłamcą, w miarę rozwoju waszego związku, będzie zachowywał się coraz gorzej. Im lepiej będzie cię znał, tym łatwiej będzie mu cię oszukiwać. A tobie coraz trudniej będzie dojść prawdy. Gdy do tego wszystkiego dojdzie jeszcze miłość i bezgraniczne zaufanie, wyłapanie kłamstwa może graniczyć z cudem.

Często ratuje nas intuicja. Czujemy, że coś jest nie tak. Dostrzegamy pewne, niepokojące sygnały, choć na początku nie potrafimy ich połączyć w całość. Czasem czujemy, że dana historia nie trzyma się kupy i albo machniemy ręką, albo będziemy dopytywać. Jeśli podejrzewasz coś już od dawna, na pewno chciałabyś złapać go na gorącym uczynku i zapędzić w kozi róg. Żeby jednak twój plan się powiódł, musisz dobrze się przygotować. Kłamca będzie wił się jak piskorz, żeby tylko nie dać się schwytać. Jesteś gotowa?

Dobrze oceń sytuację

Zanim zarzucisz mu kłamstwo (lub komukolwiek innemu), musisz naprawdę być głęboko przekonana, że coś jest na rzeczy. Na ogół wystarczy intuicja, ale możesz też bazować na jego zachowaniu. Na pewno jest coś, co go zdradzi. Może zachowywać się inaczej niż zwykle, na przykład uciekać wzrokiem, nerwowo się czymś bawić lub gestykulować.

Zweryfikuj fakty

Bardzo łatwo jest okłamywać kogoś, kto posiada tylko szczątkowe informacje. Staraj się więc zadawać jak najwięcej pytań. Kto? Gdzie? Kiedy? Jak? Z kim? Dlaczego? O której? Co było potem? Nawet jeśli miałabyś dociec prawdy dużo później, już teraz będziesz miała w ręku kilka argumentów, potwierdzających jego oszustwo. Pamiętaj, kłamstwo ma krótkie nogi. Często jednak już na tym etapie udaje się zdemaskować oszusta. To, że ty wiesz, to jedno. Teraz ważne jest to, żeby on się przyznał.

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie

Zobacz także

8 sposobów by nauczyć twoje dziecko miłości i szacunku dla swojego ciała. To naprawdę ważne

Czy ty jesteś neofilem? Może czas to sprawdzić?

Jak różnimy się inteligencją emocjonalną? Trzy typy osób i ich reakcji na emocje. A ty, którym typem jesteś?

Inteligentni ludzie się nie nudzą? Bzdura!

danabol-in.com

купить левитру в интернет магазине

https://220km.net/category/akkumulyator_dlya_avtomobiley_citroen/