Lifestyle Zdrowie

7 naturalnych produktów, które skutecznie zwalczają anemię

Redakcja
Redakcja
3 listopada 2017
Fot. iStock/roobcio
Następny
Lifestyle Zdrowie

6 nietypowych powodów kaszlu. Będziesz zaskoczona tym, co może go powodować

Redakcja
Redakcja
3 listopada 2017
Fot. iStock/freemixer
 

Najczęściej napady kaszlu dotyczą zwykłego przeziębienia, o co nietrudno jesienią i zimą. Gdy aura nie sprzyja, a chorobotwórczych drobnoustrojów w otoczeniu nie brakuje, kaszel przytrafia się często i dopóki nie uniemożliwia zwykłego funkcjonowania, machamy na niego ręką. 

Ale może zdarzyć się tak, że kaszel nie wynika ze zwykłej infekcji dróg oddechowych. Mogą go powodować także zanieczyszczenia środowiska, palenie papierosów oraz różne alergie. Istnieją również inne przyczyny kaszlu, które wcale nie są tak oczywiste i warto skonsultować je z lekarzem.

6 nietypowych przyczyn kaszlu

1. Problemy z żołądkiem

Przyczyną kaszlu może być refluks żołądkowo-przełykowy, którego powoduje cofanie kwaśnej treści żołądka do przełyku, co podrażnia receptory błony śluzowej i wywołuje stan zapalny. Właśnie ten stan zapalny objawia się kaszlem, który nasila się szczególnie po obfitym posiłku i w pozycji leżącej.

2. Problemy kardiologiczne

Niewydolność lewej komory serca również może być powodem występowania kaszlu. Niewydolność zaburza krążenie płucne czego efektem jest zastój krwi w naczyniach płucnych, sączenie się płynu do pęcherzyków płucnych, a w konsekwencji napady kaszlu i duszności.

3. Czynniki psychiczne

Stres i negatywne emocje odbijają się bardzo często na zdrowiu. Kaszel może mieć również podłoże psychogenne i nasilać się w okresach niepokoju i wzmożonego napięcia emocjonalnego. Ten problem najczęściej dotyczy dzieci.

4. Przyjmowanie leków

Niektóre leki mogą powodować powstawanie kaszlu jako skutek uboczny ich działania. Najczęściej ma to miejsce podczas przyjmowaniu leków na nadciśnienie tętnicze.

5. Pasożyty

Kaszel szczególnie może dokuczać podczas obecności w organizmie glisty ludzkiej. Larwy glisty w swoim cyklu rozwojowym przechodzą przez oskrzela, co podrażnienia układ oddechowy i wywołuje kaszel.

6. Niedoczynność tarczycy na tle immunologicznym

Choroby autoimmunologiczne, takie jak niedoczynność tarczycy powodują objawy kaszlu idiopatycznego, dotykającego głównie kobiety w okresie menopauzy. Zwykle rozpoczyna się infekcją drzewa oskrzelowego, częstym uczuciem łaskotania i podrażnienia w gardle.

Niepokoić powinien szczególnie kaszel przewlekły, trwający ponad 8 tygodni. Powinien być koniecznie zdiagnozowany, ponieważ może sugerować raka płuc (zmiana charakteru kaszlu np. z wykrztuśnego na suchy), zatorowość płucną czy zwłóknienie płuc.


 

źródło: 


Lifestyle Zdrowie

10 sygnałów mówiących o tym, że w związku dajesz z siebie zbyt wiele

Redakcja
Redakcja
3 listopada 2017
Fot. iStock / martin-dm

Miłość do partnera popycha do robienia wielu rzeczy, które czasem ocierają się nawet o poświęcenie. I nie zawsze te starania są doceniane przez partnera, co gorsze, ukochany zaczyna oczekiwać coraz więcej. Wbrew pozorom nie jest rzeczą łatwą postawienie wyraźnych granic pomiędzy chęcią uszczęśliwienia drugiej osoby, a wręcz wyzbywaniem się ważnych dla siebie rzeczy.

Prawdziwa miłość nie wymaga od kobiety porzucania pracy lub przyjaciół dla „widzimisię” faceta lub zmiany stylu, na taki, w którym  nigdy dobrze się nie czuła. Możesz być aniołem dla swojego ukochanego, ale musisz czuć, że to, co robisz dla niego jest w porządku wobec ciebie samej.

10 sygnałów mówiących o tym, że w związku dajesz z siebie zbyt wiele

1. Zapominasz o własnych potrzebach

Zamieniasz się czasem  w służącą, która nie marzy o niczym więcej, niż tylko pomagać i spełniać zachcianki swojego partnera. Gdy on życzy sobie twojej obecności wieczorem, ty odwołujesz umówione spotkanie z przyjaciółmi. Odpuszczasz wyjścia na zakupy, zapominasz o własnym planie na weekend, bo w ostatniej chwili partner zmienia zdanie. Twoje potrzeby są najmniej istotne dla niego, liczy się przede wszystkim jego samopoczucie. Zgadzając się na wszelkie ustępstwa, „wychowujesz” sobie egoistę.

2. Jesteś na każde wezwanie

Twój mężczyzna zgłodniał? Pstryka palcami, a ty jak na skrzydłach serwujesz mu kolacyjkę, okraszając to z uśmiechem „smacznego, misiaczku”. A misiaczek zje i szybko znajdzie dla ciebie kolejne zadanie. To jest zwykłe wykorzystywanie twojej dobroci, więc nie ucz mężczyzny, że wystarczy, by on czegoś zechciał, a to się zrealizuje twoimi siłami. Czy on również jest gotów w każdej chwili przychylić ci nieba?

3. Ty zaczynasz każdą poważną rozmowę

Wydaje się, że komunikacja w związku to podstawa, ale musi ona przebiegać sprawnie pomiędzy partnerami. Jeżeli ty podchodzisz do niego, zagadujesz chcąc poważnie porozmawiać, on cię zbywa albo puszcza to co mówisz mimo uszu. Szkoda mu czasu i zaangażowania w twoje/wasze problemy. Zapewne jest już nauczony, że nie musi się wysilać, bo koniec końców, i tak nic się między wami nie zmienia. Jemu jest po prostu wygodnie.

4. Zabiegasz o jego uwagę

Nowa fryzura, makijaż, ekstra obiad dla twojego faceta? Niestety, jeśli twój mężczyzna nie potrafi sam zauważyć efektów twoich starań, twoje zabiegi niewiele tu zmienią. Może czas odpuścić i pewne rzeczy robić nie dla niego, ale po prostu dla siebie? Jest szansa, ze gdy ty odpuścisz, facet zauważy niecodzienny brak twojego zaangażowania i pójdzie po rozum do głowy.

5. Puszczasz w niepamięć jego kłamstwa

Nawet jeśli Matka Natura podarowała ci anielską cierpliwość, nie możesz udawać, że kolejne kłamstwo nie robi na tobie wrażenia. Umiejętność wybaczania pozwala iść przez wspólne życie bez urazy, ale nie powinna zamieniać cię w ślepą i głuchą na kłamstwa kobietę. Koniecznie chcesz sprawdzić, ile upokorzeń jest w stanie znieść osoba taka jak ty? On raczej nie kocha cię mocniej z wdzięczności za wyrozumiałość.

6. Robisz rzeczy wbrew swoim pragnieniom

Chciałaś jechać w góry, a on upiera się na kolejny wyjazd nad morze? Jeżeli masz tendencję do dawania z siebie zbyt dużo, zapewne zaciskasz zęby i znów strzepujesz znienawidzony morski piasek z butów. Wątpliwe, by mężczyzna docenił twoją elastyczność, a wręcz zgodę na rezygnację z tego, o czym marzysz.

7. Partner nie szanuje twojego zdania

Uważasz, że farba w kolorze kawy z mlekiem będzie pięknie się prezentowała w salonie, a twój mężczyzna, zamiast to przedyskutować, kupuje kolor pierwszy lepszy z brzegu? Przygotuj się, bo nauczony, że może, dziś zdecyduje o zakupie kina domowego bez rozmowy z tobą, a jutro wbrew twojemu sprzeciwowi zaprosi mamusię na weekend. Nie walcząc o swoje, gruntujesz w nim przekonanie, że twoje zdanie jest mało istotne.

8. Poddajesz się ciągłej krytyce

Nie tylko pozwala sobie na złośliwe komentarze, ale nawet wyrywa się mu „głupia jesteś”. Twoje zdanie go nie interesuje i chętnie udowadnia tobie brak gustu, racji, niewiedzę a może nawet niedouczenie. Dawno już minęły czasy, gdy kobieta była własnością mężczyzny, nie musisz więc zgadzać się na wieczną, krzywdzącą krytykę.

9. Odrzuca cię, gdy coś idzie nie po jego myśli

Ty zabiegasz o jego względy, nadskakujesz mu, a on akurat ma focha, bo nie poszło mu na meczu w kumplami. A im więcej się starasz, tym bardziej pokazuje tobie, że powinnaś zrobić więcej, by poprawić jego humor.

10. Nie możesz liczyć na jego empatię

Czujesz się gorzej albo jesteś smutna? Nie zrobi to na nim większego wrażenia co najwyżej powie, ci, byś przestała się mazać. A że masz swój honor, faktycznie przestajesz się mazać i tłumisz emocje w sobie. Nie tylko czujesz się gorzej, ale pokazujesz, że twoimi emocjami nie musi się przejmować.

Trzeba uczciwie sobie powiedzieć, że lista grzechów, które popełniamy dla miłości, jest o wiele dłuższa. I niestety w wielu przypadkach same sukcesywnie pozbawiamy się autonomii, poglądów czy marzeń dla partnera. A co z tego mamy? Na pewno nie to, na co w pełni zasługujemy.


 

źródło: 


Zobacz także

Nie wystarczy tylko być prawdomównym. Co zrobić, żeby inni ci ufali?

Drogie panie, a wy jaki macie talent? Czy ta reklama obraża kobiety? Na pewno ich nie docenia! Zobaczcie

Mówmy wprost o tym, co dla nas ważne. Akcja #MiesiącKobiet